I pojechali! Nowy most na ul. Żeglarskiej otwarty dla ruchu pojazdów

Most w ciągu ul. Żeglarskiej otwarty dla ruchu
Most w ciągu ul. Żeglarskiej otwarty dla ruchu | fot. Miasto Lublin

Most w ciągu ul. Żeglarskiej właśnie został otwarty dla ruchu pojazdów. Nową przeprawą nad Bystrzycą mogą od teraz już jeździć kierowcy, rowerzyści oraz poruszać się po nim piesi. PINB dał zielone światło dla użytkowania obiektu.

Otwarty most na ul. Żeglarskiej

Od dzisiaj (25.05) mieszkańcy mogą już korzystać z nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej w Lublinie. Zakończone formalności w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego umożliwiły wprowadzenie tam ruchu kołowego i pieszego. Po południu nowym obiektem pojadą również pojazdy komunikacji miejskiej wraz z pasażerami.

Nowy most na Żeglarskiej jest większy od dotychczas istniejącego – jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Powstał obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym.

Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej. Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz dwóch zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Budowa mostu kosztowała ok. 37 milionów złotych.

Most im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego

Most w ciągu ul. Żeglarskiej ma już też swojego patrona. Przeprawa będzie nosić imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła jednomyślnie na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej po otwarciu mostu

W związku z otwarciem dla ruchu nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej od 25 maja 2023 r. (czwartek) od godzin popołudniowych, autobusy linii: 1, 15, 21, 37, 40 i N1 będą kursować do pętli Żeglarska.

Jednocześnie przy ul. Żeglarskiej, przed mostem w kierunku pętli, będzie funkcjonował nowy przystanek Most im. Kaczorowskiego.

Linia 25 powróci na swoją podstawową trasę od 26 maja 2023 r. (piątek).

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie było kogoś zacniejdzego kogoś z lubelskiego . Czym zasłużył Kaczorowski??

  2. Już zapisałem w kalendarzu
    Tymczasem te dziadowskie autobusy jak znam życie, to dalej będą jeździć Janowską zamiast tym nowym mostem na linii 25. To samo było z linią 16 – przed remontem ul. Kalinowszczyzny kursowała w stronę Wygodnej przez ową ulicę, po remoncie już jeździ Lwowską w dwie strony..