Atak zimy sparaliżował Lublin. Odśnieżanie ulic przechodzi w tryb kryzysowy

Zimowe utrzymanie Lublina przechodzi w tryb kryzysowy
Zimowe utrzymanie Lublina przechodzi w tryb kryzysowy | fot. Dominik Wąsik

Ze względu na intensywne opady śniegu, akcja zimowego utrzymania Lublina weszła właśnie w tryb kryzysowy. Ulice są ledwo przejezdne, korki robią się coraz dłuższe, a komunikacja miejska jest sparaliżowana.

Zima sparaliżowała Lublin

Tryb kryzysowy odśnieżania ulic oznacza, że drogowcy w pierwszej kolejności odśnieżają ulice, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej. Prace prowadzone są też na wzniesieniach i podjazdach.

„W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały specjalistyczny sprzęt – blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Mimo że ulice są przejezdne, ze względu na zalegający śnieg panują trudne warunki do jazdy.

Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne – stałe intensywne opady i wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki.

POWIĄZANE:

„Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto” – mówi Góźdź.

Do warunków drogowych dostosowywane jest również funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Wszystkie powstające zatory z udziałem pojazdów ciężarowych są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący.

„W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce” – informuje Urząd Miasta Lublin.

Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu wynoszą już blisko 4,4 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.