24 września – Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego

pętla indukcyjna
Fot. Miasto Lublin

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. To okazja do zwrócenia uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących i słabosłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

– Miasto Lublin realizuje działania, które osobom niesłyszącym umożliwiają udział w życiu społecznym oraz zagwarantują swobodny dostęp do miejskich usług w różnych sferach życia mieszkańców. Zapewniamy możliwość korzystania z usługi tłumacza języka migowego w Urzędzie Miasta Lublin w trzech formach: on-line, za pośrednictwem Skype i osobiście. Tłumaczymy na PJM na żywo Sesje Rady Miasta Lublin i szereg organizowanych w mieście wydarzeń między innymi o charakterze kulturalnym i sportowym. Wspieramy finansowo i współpracujemy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niesłyszących. Warto tu wymienić bardzo dobrą współpracę z Fundacją „Słyszymy Sercem”, Stowarzyszeniem Głuchych „Migiem Przez Świat” czy Polskim Związkiem Głuchych, którego przedstawiciel aktualnie przewodniczy Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Czytaj również:

Jakie trudności wiążą się z niepełnosprawnością narządu słuchu

Niepełnosprawność narządu słuchu wiąże się z trudnościami w komunikacji i w nawiązywaniu relacji interpersonalnych oraz pełnieniu ról społecznych zarówno dla samych osób niesłyszących jak i ich rodzin, oraz środowisk, w jakich funkcjonują.

Komunikowanie się z innymi jest jedną z najistotniejszych potrzeb człowieka, gdyż ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci oraz osób dorosłych. Każdy człowiek, aby porozumieć się z drugą osobą, używa rozmaitych systemów znaków i symboli, spośród których najłatwiejszym, najwygodniejszym oraz dostępnym prawie dla każdego jest język.

Apel do społeczności

W tym dniu osoby z niepełnosprawnością spowodowaną dysfunkcją narządu słuchu apelują do społeczności o poszanowanie ich odrębności językowej i kulturowej, która wynika z ich możliwości, komunikacji i postrzegania świata.

To może cię zainteresować:

Edukacja dzieci niesłyszących w Lublinie

Ważnym zagadnieniem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. W Lublinie wspieramy osoby Głuche od najmłodszych lat. W żłobkach mamy 60 miejsc dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zapewniamy możliwość edukacji w różnych typach placówek edukacyjnych na każdym etapie kształcenia.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.

Weź udział w konkursach Spotted Lublin i:

Działania Miasta Lublin

Licznie podejmowane przez Miasto Lublin działania przyczyniają się do przełamania negatywnych stereotypów oraz wpływają na pozytywne zmiany w środowisku lokalnym w stosunku do osób z niepełnosprawnością narządu słuchu a każdy kolejny Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego będzie niósł ze sobą nowe pomysły i inicjatywy, które zaowocują poprawą jakości życia osób niesłyszących oraz pozwolą im z radością i optymizmem podchodzić do życia.

Jak Twoim zdaniem Miasto Lublin mogłoby jeszcze wesprzeć osoby z dysfunkcją słuchu.
Daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.