ZUS wysyła ważne listy do Polaków. Co znajdziemy w kopercie?

IoSKU foto
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZUS

ZUS rozpoczął rozsyłanie informacji o stanie kont emerytalnych Polaków. Warto zajrzeć do listu i sprawdzić wartość odłożonych składek i prognozę emerytury.

ZUS rozpoczął wysyłkę prawie 20,5 mln listów z informacją o stanie konta ubezpieczonego. Około 2,5 mln z nich dotrze do klientów przez Internet. Osoby zarejestrowane w Platformie Usług Elektronicznych ZUS będą mogły zobaczyć informację na swoim profilu w PUE. Pozostali klienci dostaną list tradycyjną pocztą. Wysyłka odbywa się w kilku turach, a ostatnie dokumenty mają dotrzeć do adresatów najpóźniej z końcem sierpnia.

W województwie lubelskim „Informacja o stanie konta” trafi do około miliona osób. – „To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co znajdziesz w liście od ZUS?

Informacja opisuje stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która na koncie w ZUS ma zapisaną co najmniej jedną składkę. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego.

Te kwoty uwzględniają waloryzację środków za ubiegły rok, która podwyższyła stan kont o 9,2 proc. Dokument zawiera również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego.

Ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku mieli co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury w kilku wariantach. Jeden pokazuje co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Drugi wariant prognozuje, jakiej kwoty mógłby się spodziewać, pracując do ukończenia wieku emerytalnego i dalej odprowadzając składki – średnio w takiej wysokości jak dotychczas.

Czytaj także: Lubelski emeryt rekordzista dostaje 22 tys. zł. Najniższa emerytura to 2 grosze

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.