Lubelski emeryt rekordzista dostaje 22 tys. zł. Najniższa emerytura to 2 grosze

pieniądze wypłata banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W naszym regionie mamy blisko 280 tysięcy emerytów. Rekordzista pobiera emeryturę w wysokości ponad 22 tys. złotych, a najniższa wypłacana emerytura wynosi zaledwie 2 grosze.

O tym, jaką dostaniemy emeryturę, wiemy już parę lat wcześniej. Ale ten pierwszy przelew i tak robi wrażenie. Przynosi satysfakcję albo poczucie zawodu czy nawet krzywdy. Bo emerytury w województwie lubelskim są bardzo zróżnicowane.

Od czego zależy wysokość emerytury w ZUS?

„Emerytura z ZUS zależy od sumy składek emerytalnych odprowadzonych przez całą aktywność zawodową oraz od wieku, w którym przechodzimy na emeryturę. Im większa kwota składek i im później ubezpieczony przeszedł na emeryturę, tym wyższe jest jego świadczenie” – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Jak wyjaśnia, w przepisach jest gwarancja dla osób, które mimo długiego stażu ubezpieczeniowego wypracowały bardzo niskie świadczenie. Ich emerytura jest podwyższana do kwoty gwarantowanej (obecnie 1100 złotych), jeśli mają: 20 lat stażu – kobieta, 25 lat stażu – mężczyzna. Osoby z niższym stażem mogą liczyć tylko na taką kwotę, jaka wynika z odprowadzonych przez nich składek.

Najniższa i najwyższa emerytura w woj. lubelskim

Z informacji, jaką dostaliśmy od Małgorzaty Korby, rzecznik ZUS w Lublinie, wynika, że najniższą emeryturę w naszym regionie pobiera kobieta, która przez całe swoje życie była ubezpieczona zaledwie przez jeden dzień z bardzo symboliczną składką. Z tego powodu jej świadczenie wynosi 2 grosze i możliwe, że jest to obecnie najniższa emerytura w Polsce.

Natomiast na drugim „biegunie” w województwie lubelskim jest mężczyzna, który przepracował ponad 60 lat, a po emeryturę zgłosił się dopiero po 80. roku życia. Te dwa elementy sprawiły, że obecnie pobiera emeryturę w wysokości 22 128 zł.

W województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury dla około 280 tys. osób. – „Na razie jesteśmy w trakcie corocznej waloryzacji świadczeń, dlatego podanie dokładniej kwoty przeciętnej emerytury nie jest możliwe. Szacujemy, że w województwie lubelskim będzie to kwota między 2100 a 2200 zł brutto” – tłumaczy Korba.

Podwyżka emerytury dla stulatków

Co należy zrobić, aby otrzymywać co miesiąc ok. 4 tys. zł brutto? Okazuje się, że wystarczy ukończyć 100 lat. Wtedy to, niezależnie od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów, jubilat zacznie otrzymywać także specjalne świadczenie. Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe.

„Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia” – dodaje Korba.

Takie świadczenie jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zmienia się co roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

ZUS w woj. lubelskim wypłaca świadczenia honorowe 102 osobom w wieku co najmniej 100 lat. Wśród tych stulatków większość stanowią kobiety, jest ich pięć razy więcej niż mężczyzn w tym wieku (85 kobiet i 17 mężczyzn).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Świadczenie jest dożywotnie pod warunkiem że długo nie pożyjesz