Żółty pył na samochodzie – co to właściwie jest? Skąd się bierze?

Żółty pył na lakierze samochodu
Żółty pył na lakierze samochodu | fot. Dominik Wąsik

Brzoza, topola, jesion, wierzba – sezon na pyłki: to, co obecnie jest trudne dla alergików, to zmartwienie także właścicieli samochodów. Samochód jest całkowicie pokryty żółtą warstwą pyłu.

Żółty pył na samochodach i meblach ogrodowych: to pyłki

Warstwa żółtego kurzu jest wszędzie – lepka żółta warstwa osadza się na meblach ogrodowych, balkonach, a zwłaszcza samochodach. Przyczyną pojawienia się żółtego pyłu jest pogoda. Słoneczna pogoda nie tylko zapewnia dobry nastrój, ale także dużo żółtego pyłku, który wszędzie się osadza. Fakt, że żółty pyłek jest tak dobrze rozprowadzany, wynika głównie z silnego wiatru. Łączą się z kurzem w powietrzu i przemierzają kilometry.

ZOBACZ TAKŻE:
Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują alergię?

Jak często należy myć samochód z żółtego pyłku?

Jeśli jednak samochód jest pełen żółtego pyłu, należy umyć go przy pomocy myjki wysokociśnieniowej lub na myjni samochodowej. Zaleca się czyszczenie samochodu z zewnątrz co najmniej raz na dwa tygodnie, jeśli jest dużo pyłków.

Chociaż pyłek nie jest tak agresywny, jak na przykład ptasie odchody, nadal istnieje możliwość, że zaatakuje trwale lakier. Przede wszystkim, gdy wiąże się z piaskiem lub innymi cząstkami, może wystąpić efekt papieru ściernego.

Podczas czyszczenia myjką wysokociśnieniową radzimy zachować odległość co najmniej 30 centymetrów od wszystkich części samochodu. W przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone. Ważne jest, aby nie czekać zbyt długo przed czyszczeniem samochodu.

Samochody, które zostały woskowane i wypolerowane, są lepiej chronione przed żółtym pyłem. Lepki pył nie przykleja się tak łatwo do takiego lakieru.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.