Co pyli w kwietniu? Kwiecień to miesiąc wiosenny, to teraz najwięcej roślin i drzew budzi się do życia po zimowej przerwie i rozpoczyna nowy okres wegetacji. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.
Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki. Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z katarem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami oraz innymi nieprzyjemnymi objawami alergii.
Co pyli w kwietniu?
W kwietniu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa m.in. topola, wierzba, brzoza, olcha, dąb czy jesion. W okresie nasilonego pylenia, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.
• topola – pyli od połowy marca do połowy maja,
• olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia,
• wierzba – pyli od marca do połowy maja,
• brzoza – największe zagrożenie dla alergików stanowi w kwietniu i do połowy maja,
• dąb – zaczyna pylić w połowie kwietnia, kończy z początkiem czerwca,
• jesion – pyli od końca marca do połowy maja, a apogeum kwitnienia przypada na kwiecień,
Alergia może przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Może być to m.in. cieknący nos, zatkane zatoki, łzawiące oczy lub zaczerwienienie skóry.
Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.
Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.
Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej – skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania dzięki maści uniwersalnej którą znajdziecie na konopiafarmacja pl . Córka niestety też ma łuszczycę i dla niej kupiłam z tego sklepu maść baby polecam