Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest i skąd się bierze?

Żółty pył na samochodach | fot. Dominik Wąsik

Od kilkunastu dni pojawia się w powietrzu żółty pył. Pokryte są nim karoserie samochodów, parapety, chodniki oraz inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Już wiemy, co to jest i skąd się wzięło.

Żółty pył na samochodach

Wielu mieszkańców Polski w ostatnich dniach ze zdziwieniem i wściekłością ogląda co rano swoje samochody, które są zaparkowane pod gołym niebem. Widać na nich żółty pył, który brudzi ich karoserie i szyby. Myjnie samochodowe od kilku dni przeżywają oblężenie.

Charakterystyczny żółty pył pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Źródłem żółtego pyłku jest sosna, która corocznie w tym czasie zaczyna okres pylenia. W tym sezonie pylenie jest znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj, ponieważ mieliśmy kilka naprawdę ciepłych, suchych i słonecznych dni.

Pylenie sosny – pyłek sosny | fot. Dominik Wąsik

Te auta lub przedmioty, które znajdowały się pod drzewami lub w ich pobliżu, pokryte zostały najgrubszą warstwą żółtego pyłku.

Żółty pył nie ma nic wspólnego z pyłem saharyjskim, który nadciągnął nad Polskę na początku tygodnia i który najintensywniej da się we znaki dziś i w piątek. W przeciwieństwie do żółtego pyłu pył saharyjski może być groźny dla samochodowych lakierów – wszystko przed brudny deszcz.

Czyta więcej: Saharyjski pył dotarł do Polski. W najbliższych dniach spadnie brudny deszcz

Żółty pył jest z pewnością złą wiadomością dla kierowców i osób mocno dbających o czystość okien, ale za to nie powinien martwić alergików – pyłek sosnowy raczej nie powoduje reakcji alergicznych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.