Znani kawosze w historii świata: Wolter, Ludwik XV, Księżna Diana i inni…

Frida Kahlo
Frida Kahlo | źródło: pexels.com

Choć to teoria mocno kwestionowana przez środowiska naukowe, nie da się zaprzeczyć, iż kawa wywarła ogromny wpływ na historię świata – jeśli nie poprzez zapoczątkowanie epoki, to chociażby poprzez inspirację, którą dawała wielkim ludziom na przestrzeni całej historii. Jakim? Dowiecie się z niniejszego artykułu!

Słynni kawosze

Jak to pisała meksykańska artystka Frida Kahlo: ,,Zasługujesz na kochanka, który usuwa kłamstwa i przynosi ci nadzieję, kawę i poezję’’. Tego, jak ogromny wpływ na codzienne życie ludzi ma kawa, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Każdego dnia to właśnie ten magiczny, czarny napar daje nam siłę i energię do działania, napędza do pracy, inspiruje do tworzenia, w końcu, dodaje nadziei na lepszy dzień. 

Niemniej jednak kawa ziarnista posiada znacznie większy wpływ na dzieje świata, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Istnieje nawet teza, iż całe istnienie „nowoczesności” zawdzięczamy właśnie kawie. To bowiem rozprzestrzenienie się kultury kawiarnianej miało doprowadzić do wytworzenia się cech charakterystycznych epoki Oświecenia.

Wolter

Skoro zaczęliśmy od krótkiej dyskusji o Oświeceniu, to zacznijmy również od oświeceniowego twórcy. To jeden z najbardziej znanych francuskich pisarzy, autor niezliczonej ilości istotnych dla rozwoju literatury dzieł. To w końcu skandalista, który szokował ówczesne społeczeństwo niemal wszystkim, co robił. Jednak można by śmiało zaryzykować tezę, iż nie przestał szokować po dziś dzień. Wolter był bowiem znanym kawoszem, a dziennie potrafił wypijać nawet… 50 (!) filiżanek cudownego naparu. To osiągnięcie, w którym trudno byłoby mu dorównać nawet największym ze współczesnych kawoszy. Może to właśnie pyszny czarny napar dodawał mu energii w burzliwym życiu: nieskończone polemiki, ostre dowcipy oraz liczne dzieła.

kawa
Źródło: Przyjaciele Kawy

Ludwik XV

Skoro zaczęliśmy od Francji, to we Francji pozostańmy. Ogromnym miłośnikiem czarnego naparu okazał się być bowiem również Ludwik XV (nota bene mamy tu polski wątek, bowiem jego żoną była Polka – Maria Leszczyńska, która stała się również najdłużej panującą królową Francji). Jednak wzniósł on swoja pasję do kawy na poziom, którego nie powstydziliby się najwięksi pasjonaci, jakich można dziś spotkać. Ludwik XV zdecydował się na założenie na terenie pałacu wersalskiego… swojej własnej plantacji! Sam zajmował się jej uprawą, zrywał ją z krzaków, palił i mielił ziarna kawy, by w końcu serwować przygotowany zeń napar swoim gościom. Komu nie marzyłaby się taka królewska kawa w pięknym Wersalu?

Jan Sebastian Bach

Znany niemiecki kompozytor również pałał miłością do wspaniałej, pysznej kawy. Można śmiało powiedzieć, iż na pewnym etapie jego twórczości stała się ona jego… muzą. Tak! Jan Sebastian Bach jest bowiem autorem dzieła często określanego mianem „kantaty kawowej” – małej opery, będącej satyrą na temat uzależnienia od kofeiny. Co ciekawe, istnieją przesłanki ku temu, by sądzić, iż dzieło zostało wykonane po raz pierwszy w kawiarni w Lipsku! Ponoć kompozytor mówił, że bez porannej kawy jest jak kawałek zaschniętej kozy. No cóż, zachęcamy do tego, by poranek rozpocząć śpiewająco – z kubkiem kawy w dłoni i „Schweigt stille, plaudert nicht” Bacha w głośnikach!

Bach
Źródło: pexels.com

Księżna Diana

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej także należała do miłośniczek kawy. Diana znana była z otwartości i chęci przebywania wśród zwykłych ludzi. Dlatego swojej porannej kawy nie piła odgrodzona pałacowymi murami i strażą, a w ulubionej kawiarni niedaleko Kensington Palace, do której uczęszczała od jej założenia w roku 1989. Podobno jej ulubionymi naparami była mała czarna i duże, mleczne latte. Po tragicznej śmierci księżnej kawiarnia zmieniła swoją nazwę na „Cafe Diana”, by uczcić jej pamięć. Po dziś dzień w środku znajduje się podpisane przez nią samą oprawione zdjęcie, a goście mają możliwość spróbowania ulubionych naparów księżnej-celebrytki.

Winston Churchill

To kolejna na naszej liście osoba pochodząca z Wielkiej Brytanii. Choć znany jest głównie ze swej słabości do cygar, w jego życiu była druga używka, której nie umiał się postawić. Mowa tu rzecz jasna o kawie. Churchill do jej parzenia zatrudniał specjalnych ekspertów, pił wyłącznie napary przygotowane z najwyższej jakości mieszanek ziaren. Na jego biurku filiżanki kawy nie mogło zabraknąć nigdy, a napar towarzyszył mu w najcięższych chwilach jego politycznej kariery.

Churchill
Źródło: unsplash.com

Adam Mickiewicz

A całość zakończmy ojczystym, jakże polskim wątkiem. „Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju”, tak swój przepiękny, sielankowy fragment dotyczący procesu przyrządzania kawy zaczynał znany polski wieszcz, Adam Mickiewicz. Choć nie jest nam wiadome, czy on sam pijał kawę, ani tym bardziej czy uważał się za jej smakosza, poświęcenie jej istotnego fragmentu w epopei narodowej, jaką jest „Pan Tadeusz” każe nam myśleć, iż nie było inaczej. Cóż więcej dodawać, oddajmy głos samemu poecie i zanurzmy się w pięknym, niemal baśniowym i romantycznym opisie przygotowywanie kawy na XVIII-wiecznej, polsko-litewskiej wsi:

Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.
Wiadomo, czym dla kawy jest dobra śmietana;
Na wsi nie trudno o nię: bo kawiarka z rana,
Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie
I sama lekko świeży nabiału kwiat garnie
Do każdej filiżanki w osobny garnuszek,
Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.

Zaparzanie kawy
Źródło: Przyjaciele Kawy

Kawa od zawsze towarzyszyła najwybitniejszym jednostkom w procesie tworzenia. Była źródłem inspiracji, energii, muzą, a naszemu poecie na wygnaniu przypominała o ukochanej ojczyźnie. Choć czasy się zmieniają, role, jakie pełni kawa w naszych życiach, wciąż pozostają takie same. Niech więc kilka zaprezentowanych przez nas historii stanowi dla Ciebie inspirację. Skoro tych ludzi kawa napędzała do wielkich rzeczy, dlaczego nie miałaby napędzić do nich także każdego z nas. Kubek dobrej kawy specialty w dłoń i ruszaj samodzielnie na podbój świata. Życzymy smacznego!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.