Znalazłeś martwego dzika? Dostaniesz 200 złotych

PARTNER SERWISU

Znajdziesz dzika – dostaniesz 200 złotych. Sejmik Województwa Lubelskiego zdecydował o przekazaniu puli 450 tys. zł na wypłaty dla osób, które znajdą martwego dzika.

W związku ze wzrostem liczby ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Polsce, władze województwa lubelskiego postanowiły płacić mieszkańcom za zgłoszenie znalezienia martwego dzika. Według szacunków w naszym województwie może być ich nawet 25 tys. sztuk dzików.

Akcja prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zakłada wypłacanie pieniędzy za padłe dziki. Uwaga! Nie brane będą pod uwagę dziki zabite w wypadku komunikacyjnym.

Co, gdy znalazłem martwego dzika?

Fakt znalezienia padłego dzika zgłosić trzeba do właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Z zaświadczeniem od lekarza weterynarii trzeba zgłosić się do urzędu gminy na terenie, której znaleziono padłego dzika.

Oprócz zaświadczenia od lekarza trzeba będzie zgłosić wniosek o wypłatę nagrody. Niezbędne formularze będą dostępne zarówno w Urzędzie Marszałkowski jak i w urzędach gmin objętych zagrożeniem. – Gminy przekażą nam komu mamy wypłacić pieniądze i wtedy Urząd Marszałkowski przeleje środki na wskazane konto – mówi Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Za każdego zgłoszonego padłego dzika Urząd Marszałkowski wypłaci 200 złotych. W tegorocznym budżecie na ostatnim Sejmiku Województwa Lubelskiego zarezerwowano 450 tys. złotych. – Oczywiście będziemy monitorować sytuacje i w razie konieczności będziemy szukali dodatkowych środków – dodaje Olchowska.

Kto może zgłaszać się po nagrodę za znalezionego dzika?

Ważną informacją jest to kto może zgłaszać się po wypłacenie tych środków. Są to osoby fizyczne niebędących myśliwymi oraz pracownikami służby leśnej.

Kto zapłaci 200 zł za martwego dzika?

– W tej chwili jesteśmy na etapie dopinania szczegółów z gminami, w przyszłym tygodniu powinniśmy podpisać porozumienia z 36 samorządami, które są niezbędne do tego by Urząd Marszałkowski mógł wypłacać pieniądze – wyjaśnia Olchowska.

Pieniądze nie tylko za znalezionego dzika

Pieniądze można dostać nie tylko za znalezionego padłego dzika, ale też za ustrzelenie lochy. Od 15 sierpnia jest taka możliwość, by zgodnie z prawem łowieckim lochy odstrzeliwać.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.