Znajomy prosi o przelew na 800 zł? Uważaj – to nowe oszustwo na Facebooku!

461062 3 ways to fight facebook fatigue
Zdjęcie ilustracyjne

Znajomy prosi Cię o opłacenie leku w aptece internetowej, bo zabrakło mu 20 zł do wymaganej kwoty 800 zł na koncie? Uważaj – to nowe oszustwo na Facebooku!

 

Oszuści na Facebooku mają kilka sprawdzonych scenariuszy działania. Jednym z nich jest wyłudzanie pieniędzy pod pozorem bardzo ważnej sprawy. Taka rozmowa zawsze wygląda tak samo: „znajomy” odzywa się z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Pożyczanie pieniędzy znajomym to normalna sprawa, ale warto się upewnić, że naprawdę rozmawiacie ze znajomym, a nie z osobą, która włamała się na jego konto.

 

Nasza czytelniczka dostała nietypową wiadomość od swojej znajomej. Prosi ona o pomoc w opłaceniu przelewu internetowego za lek. Tłumaczy, że zabrakło jej 20 złotych do pełnej kwoty, czyli 800 złotych. Przelew musi wykonać dziś. Oto treść wiadomości.

 

„jestes w stanie mi cos oplacic w aptecec internetowej jesli wysle Ci przelew i potwierdzenie wplaty z banku? Braklo mi 20zl do pelnej kwoty a musze to dzis oplacic.” – pisownia oryginalna.

 

Jeśli wyrazisz chęć pomocy w wykonaniu przelewu otrzymasz następującą wiadomość:

 

„daj mi Twoj nr konta wysle Ci 780zl i potwierdzenie z banku a Ty mi oplacisz to zamowienie na 800. masz taka kwote na koncie? bo moj przelew dojdzie pewnie jutro dopiero”

 

Po potwierdzeniu posiadanej ilości na koncie, „znajomy” wysyła plik potwierdzenie.pdf – nie radzimy go pobierać, ani otwierać, ponieważ może być to wirus. Następnie przesyła wiadomość od sprzedającego:

 

„Wiadomosc od sprzedajacego :

Dzien dobry, Lek zostanie sprowadzony do polski po otrzymaniu wplaty. Prosze zrobic wplate pieniedzy na dane: 31 1140 2017 0000 4902 1307 1566
SK-Farm II Sp. z o.o.
ul. Gen. F. Kleeberga 34
15-691 Białystok”

kwota: 800 PLN

tytuł przelewu: Deposit-bitbay-stepien”

 

Nie jest to pierwsze oszustwo tego typu. Co rusz oszuści znajdują nowe sposoby, dzięki którym się wzbogacą. Jeśli znajdziecie się w podobnej sytuacji, lepiej potwierdźcie, że faktycznie rozmawiacie ze znajomym, a nie z oszustem. Lepiej wykazać się podejrzliwością niż stracić sporą sumę pieniędzy.

 

Zdjęcia

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.