Zmiany w komunikacji miejskiej w Lublinie. Sprawdź, co się zmieni i od kiedy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od najbliższego poniedziałku na pasażerów czekają duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie. Ma to związek z opanowaniem sytuacji po zerwaniu umowy z Warbusem.

Sytuacja została opanowana – wszystkie kursy, które dotychczas obsługiwał przewoźnik Warbus, były i są realizowane, a ciągłość komunikacyjna została przywrócona” – mówi Monika Fisz, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Docelowo ZTM będzie szukał nowego wykonawcy, który będzie świadczył usługi przewozu pasażerów w naszym mieście. Zgodnie z wymogami do tego potrzebne jest ogłoszenie przetargu, a do tego trzeba spełnić pewne formalności.

Do czasu wyłonienia docelowego wykonawcy nasze działania zmierzają do zoptymalizowania i wykorzystania zasobów, które są w posiadaniu Gminy Lublin, w trybie interwencyjnym, spowodowanym zakłóceniem świadczenia usług przez spółkę Warbus” – wyjaśnia Monika Fisz.

Od poniedziałku, 5 sierpnia ZTM planuje zmiany w komunikacji miejskiej, mające w głównej mierze na celu przetestowania rozwiązań technicznych, ale także korekty tras, które będą obowiązywały od wcześniej. Planowana jest elektryfikacja linii autobusowej oraz drobne zmiany w układzie komunikacyjnym.

Założenie jest takie, aby od okresu powakacyjnego pasażerowie jak najmniej odczuli zmiany tj. aby korekt było jak najmniej a zmaksymalizowała się liczba trolejbusów w ruchu. Nie będzie zmian częstotliwości i tras na głównych liniach, które stanowią trzon w naszym systemie komunikacyjnym, ale nie wykluczamy, że korekty dotyczyłyby kilku linii tzw. uzupełniających” – dodaje Fisz.


Czytaj także: ZTM zerwał umowę z Warbusem i oczekuje od przewoźnika zapłaty 7,5 mln zł kary


Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej od 5 sierpnia

1. Elektryfikacja linii nr 10 wraz ze zmianą trasy przejazdu

Linia nr 10 w całości będzie obsługiwana przez trolejbusy we wszystkie dni tygodnia wraz z częściową zmianą trasy. Zmiana trasy wynika z konieczności zapewnienia dostępu do ładowania baterii dla trolejbusów hybrydowych na przystanku końcowym (pętla Węglin) oraz przejazd bez wykorzystania napędu hybrydowego do końca trasy.

Nowa trasa linii 10 przebiegać będzie ulicami: Węglin – al. Kraśnicka – Bohaterów Monte Cassino – Wileńska – Głęboka – Sowińskiego – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia – Plac Singera – Lwowska – al. Andersa – Mełgiewska – Mełgiewska WSEI.

Od jesieni ZTM w celu uporządkowania numeracji chce zmienić numer w/w linii na nr 150.

2. Zmiana trasy przejazdu linii nr 26

W celu zapewnienia dostępności komunikacyjnej w obrębie ul. Jana Pawła II zmianie ulegnie trasa linii nr 26, zastępując na odcinku od przystanku Rzemieślnicza do przystanku Węglin – centrum handlowe linię nr 10. Zmiana trasy linii nr 26 zapewni również bezpośredni dojazdu do węzła Jaczewskiego –  Chodźki m.in. dla mieszkańców okolic ul. Jana Pawła II co było wnioskowane przez mieszkańców.

Nowa trasa linii nr 26 przebiegać będzie następującymi ulicami: Paderewskiego – Choiny – Szeligowskiego – Smorawińskiego – Chodźki – Jaczewskiego – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – Sowińskiego – Filaretów – os. Widok – Jana Pawła II – Armii Krajowej – al. Kraśnicka – Roztocze – Jana Pawła II – al. Kraśnicka – Węglinek (powrót: Węglinek – al. Kraśnicka – Gęsia – Jana Pawła II – …).

3. Zmiana trasy przejazdu linii nr 157

Zmiana polega na wycofaniu trolejbusów tej linii z dzielnicy Kalinowszczyzna i skierowaniu na Felin oraz na wycofaniu z ul. Nadbystrzyckiej i skierowaniu przez ul. Filaretów po następującej trasie: Zana Leclerc – Zana – Filaretów – Jana Pawła II – Diamentowa – Zemborzycka – Kunickiego – Dywizjonu 303 – Krańcowa – Droga Męczenników Majdanka – Doświadczalna – Felin.

Linia nr 157 po nowej trasie przejazdu kursować będzie we wszystkie dni tygodnia.

4. Przywrócenie trasy podstawowej dla linii nr 16 i 73

W związku z planowanym zakończeniem prac drogowych w rejonie pętli nawrotowej przy ul. Wygodnej od dnia 5 sierpnia 2019 r. autobusy linii nr 16 i 73 wrócą na swoje podstawowe trasy przejazdu i kursować będą przez ul. Wygodną.

5. Uruchomienie dodatkowego kursu dla linii nr 1

Na wniosek Rady Dzielnicy Za Cukrownią na linii nr 1 uruchomiony zostaje dodatkowy kurs w soboty o godz. 4:30 z przystanku Żeglarska 02 w kierunku Pancerniaków.

6. Uruchomienie dodatkowego przystanku dla linii nr 52

Na wniosek Gminy Wólka włączony do użytkowania na trasie linii nr 52 zostaje zespół przystankowy Wólka II zlokalizowany na terenie miejscowości Wólka przy drodze 2101L pomiędzy przystankami Wólka – masarnia i Świdniczek.

7. Korzystanie z biletów okresowych po zmianach tras linii od 5 sierpnia

W związku ze zmianą tras linii komunikacji miejskiej od 5 sierpnia, bilety okresowe na jedną linię (10, 26 i 157), których początek ważności przypada najpóźniej na 4 sierpnia, do czasu zakończenia ich ważności obowiązują na:

– nowych (obowiązujących od 5 sierpnia) trasach ww. linii;
– starych (obowiązujących do 4 sierpnia) trasach ww. linii;
– wszystkich innych liniach, których trasa pokrywa się ze starym przebiegiem ww. linii

* Bilety okresowe na linię nr 10
Na trasie od przystanku Rzemieślnicza 03 do przystanku Węglin – centrum handlowe 01 oraz z powrotem od przystanku Węglin – centrum handlowe 02 do przystanku Rzemieślnicza 02 pasażerowie mogą korzystać ze wszystkich linii, których trasa pokrywa się na tym odcinku z trasą linii nr 10 obowiązującą do 4 sierpnia.

* Bilety okresowe na linię nr 26
Na trasie od przystanku Rzemieślnicza 01 do przystanku Węglin 01-Węglin 03 oraz z powrotem od przystanku Węglin 02 do przystanku Rzemieślnicza 02 pasażerowie mogą korzystać ze wszystkich linii, których trasa pokrywa się na tym odcinku z trasą linii nr 26 obowiązującą do 4 sierpnia br.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Świetnie, po prostu świetnie. Z Węglina Południowego na UMCS będzie teraz linia nr 26, która będzie slalomem jeździła przez dzielnice. Co za poroniony pomysł.