Zmiana w przepisach dla kierowców. Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC nie będzie karana

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 października 2018 roku w życie wchodzą nowe przepisy dla kierowców. Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC nie będzie karana.

Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, tj. dowodu rejestracyjnego samochodu oraz papierowej wersji ubezpieczenia OC podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany.

Od poniedziałku 1 października 2018 ma to się zmienić. Tego dnia wejdą w życie nowe przepisy. Oznacza to, że nie będziemy musieli się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i podczas kontroli drogowej okaże się, że zapomnieliśmy dokumentów auta.

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w bazie CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Funkcjonariusze sprawdzą odpowiednie dane o pojeździe w bazie CEPiK 2.0. W przypadku zatrzymania dowodu, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny – poprzez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu.

Udając się do stacji kontroli pojazdów nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, by uzyskać pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Jest to niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

Co ważne, zmiany nie dotyczą prawa jazdy – za jego brak grozi mandat w wysokości 50 złotych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Trochę mija się z prawdą ten tytuł ;p Warto zaznaczyć, żew papierowej formie 😛 Choć w sumie w przypadku oc to już nie jest od dawna karane, że się nie ma w papierowej formie, sam mam moje oc w yanosiku w telefonie już od dawna