Zmiana pogody. Synoptycy wydali ostrzeżenie pogodowe przed burzami z gradem i wiatrem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które w poniedziałek przejdą przez województwo lubelskie.

Pogoda na poniedziałek – 17 sierpnia 2020 r.

Polska jest dzisiaj w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, a na południowym zachodzie kraju zaznacza się płytka zatoka niżowa. Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze obecny jest wyraźny niż. Z południa napływa ciepłe oraz wilgotne powietrze. Jest ono także niestabilne.

Przy braku dodatkowych czynników inicjujących konwekcję burze najbardziej prawdopodobne będą na południu kraju, gdzie prognozowane są największe zasoby wilgoci w warstwie przyziemnej oraz wpływ będzie mieć orografia. Tam należy spodziewać się burz z opadami deszczu 20-30 mm, miejscami do 40 mm. Porywy wiatru raczej powinny dochodzić do 65 km/h, ale punktowo mogą sięgać 80-90 km/h. Wielu burzom będzie towarzyszyć grad do 2 cm.

W pasie od północnej Lubelszczyzny, przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk inicjacja głębokiej konwekcji będzie utrudniona, ale jeśli burze się rozwiną, to będą miały podobną intensywność jak na południu (opady 20-30 mm, porywy wiatru do 60-80 km/h, grad do 2 cm). Bardziej na północ wyznaczono strefę, gdzie burze są mniej prawdopodobne, ale ze względu na obecność górnego niżu nadal możliwe. Tam jednak warunki termodynamiczne pozwolą na rozwój słabych burz z opadami deszczu do 10-15 mm oraz porywami wiatru do 60-65 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Michał Pilecki z IMGW. Burz należy się spodziewać w poniedziałek od godz. 13 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 80 proc.

Prognoza pogody na dziś – poniedziałek 17 sierpnia | fot. IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.