Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy i o której godzinie? Śpimy krócej czy dłużej?

W październiku przestawiamy zegarki z czasu letniego na czas zimowy
W październiku przestawiamy zegarki z czasu letniego na czas zimowy | fot. Adobe Stock

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022 roku? Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatni weekend października. Śpimy dłużej czy krócej? Sprawdź, kiedy i jak trzeba będzie przestawić zegarki na czas zimowy.

Spis treści:

Kiedy śpimy dłużej?

Czas w Polsce zmienia się dwa razy w roku. Wskazówki przestawiamy wiosną – na czas letni i jesienią – na czas zimowy. Przejście na czas zimowy odbywa się co roku w ostatni weekend października. Zegary idą o godzinę do tyłu. Oznacza to, że noc jest o godzinę dłuższa. Wraz z przejściem na czas zimowy, późne letnie wieczory się kończą, ponieważ znowu robi się ciemno wcześniej.

Kiedy przestawiamy zegarki w październiku?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022? W tym roku zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy w ostatni weekend października – w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę).

Zobacz także: Zmiana czasu na zimowy w ten weekend. Komunikacja miejska i pociągi pojadą inaczej

Jak się zmienia czas z letniego na zimowy?

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy zegary są cofane z godziny 3:00 do godziny 2:00. Zmiana czasu na zimowy powoduje, że śpimy o godzinę dłużej.

Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery, telefony i smartwatchy automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Nie mamy dobrych wiadomości. W najbliższych latach nie zanosi się na likwidację zmiany czasu, jak oczekuje tego większość mieszkańców Unii Europejskiej. W dalszym ciągu będziemy zmieniali czas na letni w marcu i na zimowy w październiku.

„Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią” – poinformowało w 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu na czas letni i zimowy w Unii Europejskiej obowiązuje od 1996 r. W Polsce zmiana czasu w marcu i październiku stosujemy od 1977 r. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Czas letni pierwotnie miał oszczędzać energię dzięki wykorzystaniu światła dziennego. W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że zmiana czasu pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii.

Kiedy zmiana czasu w 2023?

W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na czas letni nastąpi 26 marca, natomiast przejście z czasu letniego na czas zimowy będzie miało miejsce 29 października.

Zmiana czasu – najważniejsze fakty:

  • Czas zmieniamy dwa razy w roku: raz na wiosnę i raz na jesień
  • 26 marca 2023 r. zegar zostanie przesunięty na godzinę 2:00 do 3:00, kiedy rozpocznie się czas letni
  • 29 października 2023 r. o godzinie 3:00 zegar zostanie cofnięty na 2:00, kiedy rozpocznie sie czas zimowy

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.