Zlot Pojazdów zabytkowych z PRL i 50 rocznica „malucha” Ponad 140 pojazdów do obejrzenia

zlot pojazdów zabytkowych
Zlot Pojazdów Zabytkowcyh | fot. Organizator

Koniec sierpnia to wyjątkowy czas. Pożegnanie wakacji i impreza dla prawdziwych fanów „oldschoolowej” motoryzacji z czasów PRL. Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu zaprasza na 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych!

Kultowe zabytki zjadą do Zamościa z całej Polski

Rok 2023 to wyjątkowy czas dla fanów motoryzacji lubujących się w konstrukcjach z PRLu. To właśnie w tym roku przypada 50 rocznica produkcji kultowego malucha. Pierwszy zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki FSM w Bielsku-Białej w 1973 roku.

Tego dnia będzie można oglądać pojazdy wyprodukowane w latach 1944-1992. Wyjątkiem z racji swojego święta – kultowy Fiat 126p obchodzi w tym roku 50-te urodziny – są „maluchy”, których nie dotyczy wspomniany okres produkcji.

IMG 20191120 110232
Fiat 125p w ofercie Panek CarSharing | fot. Dominik Wąsik

– Mamy zgłoszonych już ponad 100 samochodów i 40 motocykli, i ciągle przyjmujemy kolejne. Do tego zgłosiło się kilkanaście innych pojazdów jak traktory, autobusy czy przyczepy. Na liście są pojazdy kultowe jak Fiaty 125p, Fiaty 126p czy Polonezy, ale także Moskwicze, Trabanty, Wołga czy Tarpan. Zapowiada się nam wspaniałe święto motoryzacji w Zamościu! – zapowiada  imprezę Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotu.

Czytaj także:

Unikaty na wystawie — okazja do zobaczenia ich na żywo

Jeżeli kochasz motoryzacje bez względu na to, czy ma dwa, czy cztery koła to to wydarzenie jest dla Ciebie. Partnerem tegorocznego zlotu zostało Muzeum Fiata 126p w Bielsku-Białej. W nawiązaniu do 50. rocznicy produkcji kultowego malucha (zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki FSM w Bielsku-Białej w 1973 roku).

rynek wielki zamosc
Rynek Wielki w Zamościu | fot. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej

Twarzą zlotu będzie wyjątkowe auto, bez drzwi i dachu, czyli Fiat 126p Malubats (samochód ratownictwa plażowego) z kolekcji wspomnianego muzeum. Pojazd ten na co dzień można zobaczyć w Polsce jedynie w muzeum w stolicy Podbeskidzia – zatem warto przybyć na zlot do Zamościa. Malubatsa będzie prezentować Antoni Przychodzień – twórca Muzeum Fiata 126p, wielki pasjonat kultowego malucha.

Wybrane dla ciebie:

Zabawa i konkursy — rywalizacja w duchu motoryzacji

Podczas zlotu przewidziano wiele aktywności dla uczestników. Konkursy, strefa dla dzieci, dmuchańce, strefa gastronomiczna i przede wszystkim zmotoryzowana społeczność!

Organizatorzy zaplanowali następujące kategorie konkursowe: najpiękniejsze samochody i motocykle zlotu, kategoria specjalna (przyczepy, traktory, autobusy i inne), Nagroda Publiczności, Najpiękniejszy „Maluch” zlotu, Najpiękniejszy Pojazd Okiem Kobiety, artefakty PRL-u w klasyku.

Wyłonią także najciekawsze przebranie z minionej epoki, najstarszy samochód i motocykl oraz wystawcę z najbardziej odległego miejsca od Zamościa.

klasyki noca realcja ze zbiorki
Lubelskie klasyki nocą

Wcześniej na stronie muzeum na Facebooku odbywać się będzie głosowanie na Nagrodę Publiczności zlotu – nagrodami dla głosujących będą książki „Maluch” z dedykacją Przemysława Semczuka, autora barwnej, pełnej anegdot i emocji opowieści o samochodzie, który zmotoryzował Polskę. W tle życie codzienne naszych rodziców i dziadków, a przy okazji ściąga z historii PRL.

DOŻYNKI W REGIONIE – PONAD 50 IMPREZ. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Dmuchańce, atrakcje dla najmłodszych

Będzie strefa dla dzieci z lodami i dmuchańcami oraz strefa gastronomiczna. Do tego przede wszystkim zmotoryzowane towarzystwo!

banknoty prl 2
Waluta za jaką można było kupić takie auto

Bilety na Drugi Zlot Pojazdów Zabytkowych

Prezentacja pojazdów rozpocznie się o godz. 12:00 pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów 6 (wstęp na wydarzenie jest bezpłatny), a zakończy przejazdem ulicami miasta na Rynek Wielki w Zamościu. Niżej publikujemy program imprezy. Wydarzenie będzie jedną z atrakcji Festiwalu „Zamość na okrągło”.

Godzinowy program wydarzenia Drugi Zlot Pojazdów Zabytkowych

Organizatorem zlotu klasyków jest Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu (można tam zwiedzić 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem do którego głosu użyczył legendarny lektor Tomasz Knapik), a sponsorami Myjnia Bezdotykowa SKÓRA, Royal Detailing i Wrapness.

Zlot Pojazdów Zabytkowych Plakat
Plakat Wydarzenia | mat. prasowe

10:00-12:00 rejestracja uczestników zlotu
12:00 oficjalne rozpoczęcie zlotu
12:00-14:30 prezentacja pojazdów
12:20 rozdanie książek „Maluch” Przemysława Semczuka (wśród głosujących na nagrodę publiczności)
12:30 rozmowa z rzeczoznawcą na temat rejestracji pojazdów na żółte tablice
13:00 konkurs na najciekawsze przebranie z minionej epoki (konkurs nie tylko dla wystawców, ale także dla publiczności)
13:30 pokaz siły i koncentracji na pace 60-letniego Chevroleta C-10 (RKKT Zamość)
14:00 wręczanie nagród w kategoriach: najciekawsze artefakty PRL-u w klasyku i Najpiękniejszy Pojazd Okiem Kobiety
14:30 parada (przejazd ulicami miasta na Rynek Wielki)
15:00-16:00 pokaz klasyków na Rynku Wielkim i wręczanie kolejnych nagród (m.in. nagród na najciekawsze pojazdy i nagrody publiczności)

Kochacie fiaty 126p? Jaki był wasz pierwszy samochód. Dajcie znać anonimowo w komentarzu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.