Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada Zesłanie Ducha Świętego? Co to za święto?

Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada święto Zesłania Ducha Świętego?
Zielone Świątki 2022. Kiedy wypada święto Zesłania Ducha Świętego? | fot. Adobe Stock

Zielone Świątki 2022 – co to za święto w Polsce? Kiedy dokładnie wypadają Zielone Świątki 2022? Jak obchodzimy Zielone Świątki, inaczej dzień Zesłania Ducha Świętego? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

Zielone Świątki to święto ruchome, którego data związana jest z terminem Wielkanocy. Obchodzi się je w maju albo w czerwcu, w niedzielę 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej, czyli dokładnie siedem tygodni po świętach Wielkanocnych. W kościele dzień ten nazywany jest Niedzielą Zesłania Ducha Świętego.

Zielone Świątki 2022. Kiedy wypadają?

W 2022 r. Zielone Świątki wypadają w niedzielę 5 czerwca. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i obowiązuje w nim zakaz handlu, choć tym razem wpada ono w niedzielę niehandlową. Zobacz także: Niedziele handlowe 2022. Czy 5 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz handlowych niedziel

Zielone Świątki 2022. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od pracy, zawsze jednak wypadają w niedzielę. Czy przysługuje nam w związku z tym dodatkowy dzień wolny? Niestety, ale nie. O ile przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za każde ze świąt wypadających w sobotę, o tyle tych odbywających się w niedzielę to nie dotyczy.

Zielone Świątki 2022 – co to za święto?

Zielone Świątki według historyków były pierwotnie świętem pogańskim, związanym z obchodami wiosny, czyli siłą drzew oraz płodnością. Palono wówczas ognie, ozdabiano domy wszelkiego rodzaju roślinami, aby chronić je przed złymi urokami, okadzano bydło dymem palących się poświęconych ziół. Wraz z procesją obchodzono zasiane pola i śpiewano pieśni religijne.

Mimo różnych nazw i obrzędów łączył je jeden cel. Wszelkie mniej lub bardziej magiczne praktyki miały zapewnić ludziom obfite plony, a niekiedy też chronić gospodarstwa przed urokami. Domostwa przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami.

Inną zwyczajową praktyką było palenie ognisk, gromadzenie się przy nich, ucztowanie i tańczenie. Tańce wokół ognia są popularne do dziś, głównie wśród podhalańskich i zagórzańskich górali. Tam też odpala się od ognia rodzaj pochodni, z którą obchodzi się pola, aby odpędzić złe duchy i zapewnić zasianym roślinom spokojne wzrastanie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.