Zgnilec amerykański pszczół w Lublinie i regionie. Wiosną przeprowadzą perlustrację pasiek

46366181 522229804855732 8239508412182822912 n — kopia
Tablica "Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony" | fot. czytelniczka Ola

Czytelnicy informują o kolejnych żółtych tablicach, które pojawiły się na terenie Lublina i okolic. „Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony”. Co one oznaczają i dlaczego nie są wszędzie?

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem z dnia 11 października 2018 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie określił obszar zapowietrzony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół w naszym mieście i regionie. Sprawdź obszar wystąpienia zgnilca – tutaj.

Czym jest więcej zgnilec amerykański pszczół? Fachowo nazywany jest zgnilcem złośliwym. Jest bardzo groźną chorobą pszczół, a dokładnie ich larw. Chorobę wywołują bakterie lasecznika, które pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją i po ok. 4 dniach umierają.

Lekarze weterynarii uspokajają – nie jest to choroba groźna dla człowieka. Spożywanie miodu jest jak najbardziej bezpieczne. Bez obaw możemy też przebywać w okolicy zarażonych zgnilcem pasiek. To choroba czerwiu pszczół, a więc nie dotyczy ona osobników dorosłych.

Zgnilec amerykański pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku. Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne.

beehive 337695 1280 1

Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony

Samorządy, w których Powiatowy Lekarz Weterynarii wykrył zgnilca, zostali zobowiązani do oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z trwałym i widocznym napisem „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

W ostatnich dniach zostaliśmy poinformowani przez naszych czytelników, że takich tablic na terenie Lublin pojawiło się więcej. Postanowiliśmy dopytać o sprawę Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

„Są to tablice mówiące o amerykańskim zgnilcu, bo na jesieni wykryliśmy ognisko, które zostało zlikwidowane. Teraz gdy zrobi się ciepło wyznaczeni przez nas lekarze weterynarii przeprowadzą perlustrację pasiek w obszarze zapowietrzonym” – wyjaśnia Tomasz Brzana, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

Biorąc pod uwagę biologię pszczół, pobieranie próbek możliwe będzie dopiero po wybudzeniu się pszczół, czyli najprawdopodobniej najwcześniej na przełomie kwietnia i maja. Wtedy też, jeśli wyniki badań będą korzystne dla pszczelarzy, znikną tabliczki z ostrzeżeniem.

Skąd więc nowe tabliczki informujące o wystąpieniu zgnilca? – „Według ustawy to gminy odpowiadają za oznakowanie terenu, który jest ograniczony ze względu na chorobę zakaźną, a nie Powiatowy Lekarz Weterynarii” – dodaje Tomasz Brzana.

Czytaj także: Tajemnicze tablice pojawiły się w Lublinie i okolicznych miejscowościach

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.