Zauszne aparaty słuchowe są najpopularniejszym typem aparatów słuchowych i jednocześnie są rozwiązaniami, które stosuje się w różnego rodzaju ubytkach słuchu.
Wygląd i funkcjonowanie zausznego aparatu słuchowego
Aparaty zauszne to klasyczne urządzenia o zróżnicowanej wielkości i możliwościach technicznych. Ich zasadniczym zadaniem jest kompensacja ubytków słuchu na drodze wzmocnienia docierających do słuchacza dźwięków. Wielkość aparatu zależy od zastosowanej w nim technologii oraz od podzespołów użytych do budowy. Z reguły aparaty małe i bardzo małe dedykowane są małym i średnim niedosłuchom. W przypadku niedosłuchów ciężkich, aparaty słuchowe dostępne są w większych rozmiarach z uwagi na zastosowane w nich podzespoły techniczne, które mają zapewnić większą moc.
Niemniej nie jest to regułą, gdyż producenci aparatów słuchowych ciągle prześcigają się w miniaturyzacji swoich urządzeń. Dla uzyskania optymalnych warunków korzystania z aparatu zausznego zazwyczaj potrzebna jest wkładka uszna – wykonana odpowiednio do kształtu kanału słuchowego z nowoczesnych, antyalergicznych materiałów. Głównym zadaniem takiej wkładki jest umocowanie aparatu w uchu oraz przewodzenie wzmocnionego dźwięku w głąb kanału słuchowego.
Jak dobiera się zauszny aparat słuchowy?
Przy doborze aparatu słuchowego niezbędne jest uwzględnienie szeregu indywidualnych cech pacjenta oraz jego potrzeb. Wstępem do tego procesu jest wynik badania słuchu wykonywanego w pracowni audioprotetycznej. Określona dzięki badaniu wielkość oraz charakter ubytku słuchu umożliwia dobór odpowiedniego aparatu.
Wybranie konkretnego modelu aparatu zależy także od warunków akustycznych, w jakich pacjent przebywa na co dzień oraz problemów i potrzeb, jakie zgłasza. Jednym z głównych założeń protezowania słuchu jest maksymalne polepszenie warunków dla percepcji mowy (testy z nią związane również uwzględnione są przy doborze), dlatego ważne jest, aby aparat dobrze radził sobie w istotnych dla pacjenta sytuacjach.
Przy doborze aparatu nie bez znaczenia pozostają także aspekty wizualne. Okresy próbne, podczas których Pacjent może nosić aparat w naturalnych dla siebie warunkach, są dużym ułatwieniem w wyborze odpowiedniego urządzenia.
Zalety zausznych aparatów słuchowych
Największą zaletą tego typu aparatów jest szeroki zakres dopasowania do różnego stopnia niedosłuchów. Dodatkowym plusem zausznych aparatów słuchowych jest też ich funkcjonalność i łatwość obsługi. Aktualnie praktycznie wszystkie modele mają możliwość zewnętrznego sterowania poprzez przyciski (nowsze modele – poprzez specjalne piloty czy nawet aplikacje na telefon), dzięki czemu użytkownik w łatwy sposób może dostosować głośność czy program słyszenia. Aparaty zauszne są ponadto wytrzymałe na uszkodzenia i działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych oraz wyróżniają się stosunkowo niewielką awaryjnością.
O czym należy pamiętać, nosząc zauszny aparat słuchowy?
– „Najważniejszą radą, jaką mógłbym dać osobie, która zaczyna swoją przygodę z aparatem słuchowym, jest jego możliwie jak najczęstsze noszenie. Mózg potrzebuje czasu, by na nowo przystosować się do świata wypełnionego dźwiękami i poprawnie je przetwarzać oraz interpretować. Gdy pacjent nagle zaczyna wszystko słyszeć, sytuacja ta może być dla niego nieco denerwująca i często odstawia on aparat albo nosi go bardzo rzadko, a to sprawia, że nigdy nie jest się w stanie do niego przyzwyczaić. Najlepszym sposobem jest codzienne przedłużanie czasu noszenia aparatu tak, by płynnie zaadaptować do niego mózg” – mówi Krzysztof Oniszko z pracowni audioprotetycznej ECHO w Lublinie.
Niezwykle istotną rzeczą jest także potrzeba zwiększenia higieny uszu. Zatkany wkładką uszną przewód słuchowy nie funkcjonuje identycznie jak wtedy, gdy nie mamy niczego w uchu. Tak więc należy czyścic uszy częściej, by nie doprowadzić do gromadzenia się w nich woskowiny i w konsekwencji wytworzenia się korka.
Pierwsze dni z zausznym aparatem słuchowym
Pierwsze doświadczenia związane z aparatem słuchowym stanowią dla pacjentów pewne wyzwanie. Nagle zaczynają oni słyszeć dźwięki, o których w wyniku postępującego niedosłuchu zdążyli zapomnieć. Zbyt głośne ustawienie aparatu może rodzić dyskomfort u jego użytkownika i może nawet zniechęcić do noszenia urządzenia. Dlatego każdy pacjent przechodzi specjalny okres adaptacyjny, podczas którego moc aparatu jest stopniowo zwiększana. Służą temu wizyty kontrolne, podczas których protetyk słuchu dopasowuje odpowiedni w danym momencie poziom wzmocnienia dźwięku, aby płynnie przyzwyczaić pacjenta do coraz lepszego słyszenia. Na wizytach kontrolnych protetyk słuchu – w oparciu o odczucia pacjenta – dostraja także wszelkie inne parametry akustyczne, aby zapewnić jak najlepszy komfort słyszenia i rozumienia mowy.
Zauszny aparat słuchowy to urządzenie spełniające funkcję protezy słuchu i powodujące znaczne poprawienie jakości życia. Nowoczesne aparaty są bardzo dyskretne a sposób ich programowania tak szeroki i indywidualny, że możliwe jest ich dopasowanie do niemal każdego rodzaju ubytku słuchu. Bogate wzornictwo, niezawodność oraz wygoda użytkowania aparatów słuchowych sprawiają, że tego typu pomoc w słyszeniu dawno przestała być już czymś nietypowym.
Dodaj swój komentarz