Zatrzymany dyrektor lubelskiego banku i 6 innych osób. Wyłudzali kredyty bankowe

Policjanci i prokuratorzy rozbili grupę wyłudzającą kredyty bankowe na dużą skalę. Zatrzymano siedmioro mieszkańców woj. lubelskiego w wieku od 22 do 50 w tym dyrektora jednego z oddziałów banku w Lublinie. Będą odpowiadać m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

W środę policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie weszli jednocześnie do kilku miejsc na terenie województwa lubelskiego, gdzie zatrzymali czterech mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 22 do 50 lat. Przeszukano 23 posesje i pomieszczenia, gdzie zabezpieczono szereg dokumentacji związanej z kredytami bankowymi oraz elektroniczne nośniki informacji. Wśród zatrzymanych jest dyrektor jednej z placówek bankowych na terenie Lublinie, a także inne osoby, na które wyłudzano kredyty, tzw. „słupy”.

W trakcie postępowania ustalono, że na terenie Lublina działała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu wyłudzanie kredytów gotówkowych na tzw. działalność rolniczą.

Proces wyłudzania kredytów następował poprzez przedkładanie w celu uzyskania kredytów gotówkowych w kwotach od 185 tys. do 200 tys. złotych uprzednio sfałszowanych, stwierdzających nieprawdę dokumentów z rzekomo prowadzonej działalności rolniczej. Jak ustalono część osób z grupy zajmowała się wyszukiwaniem „słupów”, którzy nie posiadali zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej. Po znalezieniu odpowiedniej osoby, następował etap fałszowania dokumentów niezbędnych do uzyskania planowanego produktu bankowego tj. nakazy płatnicze z gminy, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, zaświadczenie z KRUS  itp. Następnie fałszowano notatkę z wizyty u klienta i dokonywano przelewów. Drobne sumy z kredytów otrzymywały osoby podstawione (za udostępnienie dokumentów tożsamości), a organizatorzy przestępczego procederu dzielili pozostałe kwoty między siebie. Często by upozorować wiarygodność działania wpłacali pierwsze dwie lub trzy raty.

To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Na obecnym etapie ustalono, że grupa wyłudziła pieniądze w wysokości nie mniejszej niż 1.380.000 złotych na szkodę jednego z banków polskich. W środę i czwartek prokurator zatrzymanym osobom stawiał zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, a także oszustwami kredytowymi.

Wczoraj wobec dwojga podejrzanych policja i prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 22-letni Damian P. i 50-letnia Bożena Ł. zostali już tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Dzisiaj na przesłuchanie do prokuratury zostanie doprowadzony 29-letni Paweł N. dyrektor oddziału banku w Lublinie. Zarówno w jego sprawie, jak i pozostałych zatrzymanych osób nie zapadły jeszcze decyzje w zakresie stosowanych środków zapobiegawczych.

materiały policji

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.