Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia o silnych burzach i możliwym gradzie dla województwa lubelskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 do 60 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 120 km/h.
Dzisiejsze burze występować będą w całym kraju i związane będą z chłodnym frontem atmosferycznym niżu znad południowej Skandynawii oraz występującą przed nim linią zbieżności. W gorącej i wilgotnej masie powietrza o dużej chwiejności przed frontem oraz nieco tylko chłodniejszej za frontem tworzyć się będą liczne komórki konwekcyjne.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia – burze
Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami obowiązują w powiatach:
- bialski,
- Biała Podlaska,
- biłgorajski,
- Chełm,
- chełmski,
- hrubieszowski,
- krasnostawski,
- łęczyński,
- parczewski,
- świdnicki,
- tomaszowski,
- włodawski,
- zamojski,
- Zamość.
Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 60 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 120 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek 11 lipca w godz. 13-21.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia – burze
Alarmy drugiego stopnia przed burzami obowiązują w powiatach:
- janowski,
- kraśnicki,
- lubartowski,
- lubelski,
- Lublin,
- łukowski,
- opolski,
- puławski,
- radzyński,
- rycki.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 do 45 litrów na metr kwadratowy, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek 11 lipca w godz. 12-20.
W przypadku trzeciego i drugiego stopnia ostrzeżenia synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zastrzegają możliwość podniesienia lub zmiany stopnia zagrożenia ze względu na dynamiczną pogodę. Ostrzeżenia mogą być również kontynuowane.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia – upał
Przypomnijmy, że w dalszym ciągu na obszarze Lubelszczyzny obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W czwartek 11 lipca temperatura maksymalna od 31°C do 35°C. Warto dodać, że niektóre wyliczenia modeli numerycznych na czwartek prognozują nawet 36-37 stopni Celsjusza, przy czym zaznaczmy, że nie jest to wybryk jednego modelu.
Jak wspomnieliśmy powyżej, po południu nad województwem lubelskim mogą powstawać burze, a wraz z nimi nastąpi wzrost zachmurzenia, które może zahamować wzrost temperatury. Zatem rekordowe temperatury są możliwe, lecz ze względu na możliwe burze i wzrost zachmurzenia stoją one pod wielkim znakiem zapytania. Kolejnym dniem, kiedy to temperatury zbliżą się do lokalnych rekordów, będzie sobota. Szczegóły niebawem.
Dotychczasowe rekordy lipca:
- Terespol 36.2°C rekord z 2019 roku,
- Włodawa 37.3°C rekord z 2019 roku,
- Jarczew 36.8°C rekord z 2012 roku,
- Lublin 35.1°C rekord z 1959 roku,
- Zamość 35.7 z 1959 roku.
Rekordy najwyższej temperatury minimalnej wynoszą od 20 do 22 st.C. Najbliższe noce mogą przynieść temperaturę minimalną na poziomie nawet 23-24 st.C, co oznacza, że również i tutaj jest szansa na pobicie rekordów.
Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl; IMGW
Dodaj opinię