Zamość – Padwa Północy

Zamość - Padwa Północy - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina
fot. pixabay.com/pl/

Zamość, nazywany Padwą Północy, to miasto założone z inicjatywy Jana Zamoyskiego. Jest doskonałą atrakcją turystyczną dla miłośników architektury, amatorów historii i wielbicieli dzikiej natury. Stanowi bazę wypadową na pobliskie Roztocze.

Zamojskie Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pieści oczy każdego turysty. Ratusz, a kiedyś pałac Zamoyskich, wkomponowany w północną pierzeję, na której osadzone są wczesnobarokowe kamienice, jest zbudowany tak, by nie górować nad resztą architektury starówki. Nie zaburza całej harmonii architektonicznej, a wręcz przeciwnie – jest idealnie wkomponowany we wszystkie zabytki. Dla każdego miłośnika kawy znajdzie się tam dobra kawiarnia, a dla głodomorów idealna jadłodajnia. Na koniec wycieczki każdy może kupić pamiątkę na jednym ze stoisk znajdujących się nieopodal ratusza.

Architektura miasta renesansu to nie tylko jej starówka, ale także na przykład katedra, której fundatorem był  założyciel miasta. W środku w oczach będą odbijały się feerie iskier padających ze srebrnego tabernakulum, a wzrok każdego cieszyć powinny piękne zdobienia sklepień.

Zamość możemy także nazwać Miastem Twierdzą. Kiedyś było otoczone fortyfikacjami, których pozostałości możemy oglądać do dziś. Forteca była jedną z największych w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a następnie w Księstwie Polskim i Królestwie Polskim. Nigdy nie została zdobyta szturmem poza jednym razem, kiedy zdobili ją… Polacy.

Znajdziemy tu także park należący do jednych z najpiękniejszych w Polsce. W trakcie jego tworzenia wykorzystywano elementy fortyfikacji twierdzy. Latem można zwiedzać go pływając kajakiem po parkowym jeziorze, lub zamawiając przejażdżkę bryczką.

Poza tymi wszystkimi wspaniałościami w Zamościu znajdziemy jedyny Ogród Zoologiczny w tej części Polski, wyremontowany kilka lat temu. Można tu wejść do motylarni i poczuć się choć przez chwilę niczym w bajkowej krainie. Podziwiać też można między innymi niedźwiedzie, ptaki drapieżne, czy zwierzęta ze zgoła innych części świata, na przykład z Australii.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.