Zamontują czujniki smogu na budynkach szkół. Będą informować o jakości powietrza

Zamontują czujniki smogu na budynkach szkół. Będą informować o jakości powietrza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Cztery czujniki do pomiaru stężenia pyłów w powietrzu wkrótce zostaną zamontowane na wybranych budynkach szkół w Zamościu. Czujniki będą informować mieszkańców o jakości powietrza w mieście.

W czwartek w dniu Czystego Powietrza firma Veolia Wschód Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie „Zamość- nasz wspólny dom” przekazały Miastu Zamość cztery czujniki, które będą monitorowały jakość powietrza w mieście.

Czujniki zostaną zamontowane na budynkach szkół podstawowych w Zamościu: SP nr 6, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 9. Niewielki czujnik mierzący m.in. stężenia pyłów PM1, PM 2.5 i PM10, będzie widoczny na internetowej mapie aplikacji Airly i w dowolnym momencie będzie można sprawdzić dane z każdego urządzenia.

Będziemy mogli w transparentny sposób informować mieszkańców Zamościa o jakości powietrza. Cieszymy się, że stowarzyszenie wspiera tę inicjatywę, a właściwie było inicjatorem tej akcji” – powiedział Roman Trześniowski, członek zarządu spółki Veolia Wschód.

Wiceprezydent Piotr Zając zapowiedział, że Miasto we własnym zakresie kupi jeszcze pięć czujników, które niebawem pojawią się na kolejnych osiedlach i na bieżąco będą informowały mieszkańców o wynikach pomiarów jakości powietrza.

Trzeba mieć świadomość, że jeśli urządzenie zostanie umieszczone w pobliżu gęstej zabudowy jednorodzinnej, to w sezonie grzewczym, kiedy mamy np. gęstą mgłę, niewielki wiatr lub jego brak, wówczas poziomy zanieczyszczenia będą bardzo wysokie, a normy mogą być wręcz drastycznie przekraczane” – mówi Piotr Zając, zastępca prezydenta Zamościa.

Czujnik jakości powietrza (smogu) | fot. UM Zamość

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.