Załamanie pogody. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr do 100 km/h, obfite opady deszczu i grad

Załamanie pogody. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr do 100 km/h, obfite opady deszczu i grad
Zdjęcie ilustracyjne | shutterstock

Po gorącym tygodniu, gdy temperatury przekraczały 35 stopni Celsjusza, czeka nas załamanie pogody. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami z porywami wiatru do 100 km/h. Możliwe gradobicia i ulewy powodujące lokalne podtopienia.

Burze w sobotę 23.07 22

W sobotę (23.07) należy spodziewać się burz niemal w całym kraju, tylko do krańców wschodnich dotrą one dopiero w godzinach nocnych. Na zachodzie burze mogą pojawić się na froncie już w godzinach porannych i będą dalej przemieszczać się na wschód i północny wschód. Mogą dawać opady do 10-15 mm, możliwy jest także grad i porywy wiatru do 60-65 km/h.

W godzinach wczesnopopołudniowych burze przybiorą na sile — mogą generować opady deszczu o chwilowym natężeniu około 15 litrów na metr kwadratowy/10 minut, a sumy opadów mogą sięgać 30-35 litrów na metr kwadratowy. Burze, szczególnie superkomórkowe, będą w stanie dawać także porywy wiatru do 85 km/h oraz grad 2-5 cm.

Po południu w centrum kraju możliwy jest także rozwój wielokomórkowego zorganizowanego układu burzowego, który będzie mógł generować silne porywy wiatru nawet do 90-100 km/h. Po południu burze będą dość szybko przemieszczać się na wschód, w tym nad województwo lubelskie.

Wieczorem i w nocy będą gwałtowne burze i silne wiatry

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. W drugiej części dnia na zachodzie województwa lubelskiego wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 31°C do 33°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (23/24.07) zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 85 km/h.

Ostrzeżenia dla woj. lubelskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem, które wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę mogą wystąpić na terenie województwa lubelskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy powiatów: janowskiego, kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego.

Według synoptyków, w sobotę od godz. 17 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 90 km/h, a miejscami do 100 km/h. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć także opady gradu, miejscami dużego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 80 proc. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mają ustąpić w sobotę do godz. 22.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy powiatów: bialskiego, Białej Podlaskiej, biłgorajskiego, Chełma, chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, lubartowskiego, lubelskiego, Lublina, świdnickiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego i Zamościa.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad” – czytamy w komunikacie IMGW. Ważność ostrzeżenia obowiązuje do niedzieli do godz. 2 w nocy.

Przypomnijmy, że w sobotę do godz. 20 obowiązuje również na terenie całego województwa lubelskiego ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem.

Alert RCB 23.07 22

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w sobotę Alert RCB do mieszkańców województwa.

„Uwaga! Dziś 23.07 możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – czytamy w komunikacie Alert RCB.

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

Gdzie jest burza 23 lipca? Radar burz i deszczu na żywo 23.07

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.