Zalali fundamenty pod Maszt Niepodległości. Wkrótce zamontują stalową konstrukcję

IMG 20181012 091737
Budowa Msztu Niepodległości w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Trwa budowa Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie. Zalano już fudamenty, które mają utrzymać 22-tonową konstrukcję stalowego masztu.

Z końcem września rozpoczęły się prace przy budowie 35-metrowego masztu na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie. Na chwilę obecną na placu budowy nic się nie dzieje, ponieważ fundamenty pod maszt zostały już zalane i muszą odstać.

Następną czynnością będzie instalacja na fundamentach 22-tonowej konstrukcji stalowego masztu. Do tego zadania posłuży specjalny dźwig, który uniesie najwyższą część masztu na wysokość ponad 35 metrów. Na szczycie masztu powieje biało-czerwona flaga o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

– Sam pomysł zrodził się już ponad 4 lata temu. Aby go zrealizować, konieczne były nie tylko prace projektowe i inne liczne uzgodnienia, ale przede wszystkim przekonanie wielu ludzi do tej nietuzinkowej idei – mówi Marek Wątorski, prezes Fundacji Ruch Solidarności Rodzin.

Maszt Niepodległości będzie jedynym, który powstanie w Polsce w setną rocznicę odzyskania niepodległości. – Lublin zasługuje na to, aby 11 listopada na rondzie Romana Dmowskiego zawisła biało-czerwona flaga upamiętniająca Polaków, którzy walczyli za naszą niepodległość – dodaje Marek Wątorski.

Szacowany koszt budowy masztu wyniesie 676 tys. zł i będzie pokryty przez trzech sponsorów, największe spółki z regionu: Zakłady Azotowe Puławy, Lubelski Węgiel Bogdanka i PGE Dystrybucja. Maszt ma poświęcony 11 listopada. Później zostanie przekazany miastu.

maszt niepodległości
Tak ma wyglądać Maszt Niepodległości w Lublinie | fot. mat. prasowe

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.