Zakupiony na Ukrainie po okazyjnej cenie, odrestaurowany przez pracowników MPK Lublin

Odrestaurowany trolejbus Skoda 9 Tr przez MPK Lublin
Odrestaurowany trolejbus Skoda 9 Tr przez MPK Lublin

W najbliższym czasie mieszkańcy Lublina będą mieli okazję przejechać się trolejbusem Skoda 9 Tr, który został zakupiony przez MPK Lublin i odrestaurowany przez pracowników.

Trolejbus Skoda 9 Tr wyjedzie na ulice Lublina

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie kupiło trolejbus Skoda 9 Tr w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd woził pasażerów do końca 2013 r. Trolejbus nie był jednak eksploatowany od nowości na Ukrainie – pierwsze 16 lat obsługiwał linie w czeskiej Opawie.

„Dzięki pracy naszych mechaników i lakierników, udało się przywrócić jego dawną świetność. Prace trwały ponad 4 lata. Trolejbus jest czerwony z kremowymi elementami, w roku ubiegłym został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy” – mówi Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK Lublin.

Skoda będzie służyła w Lublinie jako atrakcja turystyczna, w najbliższych dniach pojawi się na linii turystycznej oraz Pikniku Komunikacyjnym organizowanym w ramach obchodów ETZT, a w przyszłym roku z pewnością również na linii turystycznej, która jeździ w wakacje.

„W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widnieje informacja, że po raz pierwszy pojazd został zarejestrowany w 1986 roku, ale w tej kwestii mamy kilka znaków zapytania, bo w momencie, kiedy trolejbus dotarł do Lublina, na silniku miał nabity rocznik 1969. Dlatego wiek naszej Skody pozostanie zagadką” – informuje Weronika Opasiak.

Trolejbus ma 11 metrów długości, może pomieścić ok. 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. W przeszłości trolejbusy marki Skoda jeździły w Lublinie, pierwsze modele zaczęły jeździć w naszym mieście w 1955 r.

To nie pierwszy zabytkowy pojazd w taborze lubelskiego MPK. Zabytkowa Skoda dołączyła do ZIUTKA (trolejbus) i GUTKA (autobus). Niebawem spółka będzie szukać imienia dla zabytkowego trolejbusu.

Trolejbus Skoda 9 Tr przed odrestaurowaniem
Trolejbus Skoda 9 Tr przed odrestaurowaniem
Trolejbus Skoda 9 Tr po odrestaurowaniu
Trolejbus Skoda 9 Tr po odrestaurowaniu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.