Zagadka zbrodni sprzed blisko 29 lat w Lublinie rozwiązana. To on miał dokonać zabójstwa 37-latka w jednym z mieszkań

Policjanci z lubelskiego Archiwum X rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed blisko 29 lat
Policjanci z lubelskiego Archiwum X rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed blisko 29 lat | fot. KWP Lublin

Po blisko 29 latach policjantom z Archiwum X w Lublinie udało się rozwikłać zagadkę morderstwa 37-latka z Lublina. Sprawca zwabił do mieszkania 37-latka. Po zadaniu kilku ciosów w głowę twardym narzędziem związał i zakneblował ofiarę, zabierając pieniądze przeznaczone na zakup auta.

Zabójstwo, którego zagadkę rozwiązali funkcjonariusze z lubelskiego Archiwum X, miało miejsce w czerwcu 1995 roku. W jednym z mieszkań przy ul. Kossaka w Lublinie został zamordowany 37-letni mężczyzna. Wtedy nie udało się ująć sprawców zbrodni.

Zagadka zabójstwa sprzed blisko 29 lat

Z ustaleń pracujących nad sprawą śledczych wynika, że sprawca, posługując się fałszywym dowodem osobistym, w maju 1995 roku wynajął mieszkanie przy ul. Kossaka w Lublinie. Podając się za mieszkańca ówczesnego województwa radomskiego w redakcji „Dziennika Lubelskiego” i „Anonse” zamieścił ogłoszenie z ofertą zorganizowania wyjazdu do Szwajcarii po zakup samochodów.

Jedną z osób, które odpowiedziały na ofertę, był 37-latek. 19 czerwca 1995 roku około godz. 12:40 taksówką pojechał do mieszkania mężczyzny, posiadał przy sobie około 6 800 dolarów, 300 funtów. Zwłoki 37-latka ujawniono tego samego dnia w wynajmowanym mieszkaniu. Ofiara miała skrępowane zarówno ręce, jak i nogi, oraz założony knebel (krawat).

„Przeprowadzone badanie podczas sekcji zwłok wskazało jako przyczynę śmierci cios w potylicę, twardym i tępy narzędziem” – mówi nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Jednym z zabezpieczonych przedmiotów był portfel skórzany z pieniędzmi i zdjęciem legitymacyjnym mężczyzny, portfel ten nie stanowił własności ofiary. Jak ustalono w toku śledztwa, sprawca przed wykonaniem zdjęcia do fałszywego dowodu ucharakteryzował się, doklejając wąsy oraz zmieniając długość włosów i sposób uczesania.

Po publikacji wizerunku mężczyzny napłynęły liczne informacje dotyczące rozpoznana osoby ze zdjęcia, jednakże po ich weryfikacje jednoznacznie wykluczono ich udział w dokonaniu zabójstwa. W dniu 21 września 1996 roku śledztwo zostało umorzone wobec niewykrycia sprawcy.

Archiwum X zajęło się sprawą

Po latach do sprawy powrócili policjanci z lubelskiego Archiwum X. Policjanci we współpracy z ekspertami z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie oraz Biura Ekspertyz Sadowych w Krakowie wykonali szereg nowoczesnych badań kryminalistycznych w tym, badania genetyczne, daktyloskopijne, dokonano progresji wiekowej osoby widniejącej na fotografii, wykonano badania fonoskopijne, antroposkopijne oraz grafologiczne.

W czynnościach wykrywaczach brali również udział policjanci z Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Gdańsku. W ramach współpracy międzynarodowej, we współpracy z policjantami z Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Lublinie dokonano licznych ustaleń w kilkudziesięciu krajach. Wykonane czynności dały pozytywny efekt.

Jak ustalono, sprawcą jest 32-letni wówczas mieszkaniec Białegostoku. Mężczyzna przez ostatnich kilkanaście lat ukrywał się poza terytorium Polski.

Zatrzymali go, gdy wrócił do Polski

6 marca 2024 roku we współpracy ze Strażą Graniczną mężczyzna został zatrzymany na terenie lotniska Okęcie, a następnie przewieziony do Lublina. W dniu 8 marca 2024 roku mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zarzut zabójstwa oraz dokonania rozboju. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia.

Za dokonanie tego przestępstwa, zgodnie z obowiązującym wówczas kodeksem karnym grozi 25 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna odpowie za zabójstwo 37-latka z 1995 roku w Lublinie
Mężczyzna odpowie za zabójstwo 37-latka z 1995 roku w Lublinie | fot. KWP Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.