Zadzwonił na 112 i powiedział, że jego dom się zapada. Głupota może go kosztować nawet 2500 zł

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych odpowie 43-letni mężczyzna, który zadzwonił na numer 112 i poinformował, że jego dom się zapada.

Niecodzienne zgłoszenie wpłynęło po północy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego do dyżurnego komendy w Kraśniku. Z informacji zgłaszającego wynikało, że zapadł się róg domu jednorodzinnego i jego mieszkańcy wymagają ewakuacji. Policjanci pilnie udali się pod adres zgłoszenia w gminie Kraśnik, gdzie zastali interweniujące dwa zastępy jednostek straży pożarnej.

Strażacy oraz policjanci sprawdzili budynek nie ujawniając żadnych uszkodzeń, zastali jednak zgłaszającego. Obecna na miejscu matka mężczyzny była zdziwiona obecnością służb pod domem w środku nocy. 43-letni mężczyzna nie był w stanie logicznie wytłumaczyć swojego zachowania, które zapewne spowodowane było wcześniejszym spożyciem alkoholu. Mężczyzna miał niemal 3 promile.

Wskutek niepotrzebnego i bezpodstawnego wezwania służb ratunkowych, policja skieruje wobec mężczyzny wniosek o ukaranie go do sądu z kodeksu wykroczeń. Mężczyzna musi się tez liczyć z koniecznością pokrycia kosztów akcji służb ratunkowych.

Przepisy kodeksu wykroczeń mówią, że kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.