Wzrosną opłaty za zajęcie pasa drogowego. Więcej zapłacą restauratorzy, drogowcy, czy organizatorzy imprez

Ogródek gastronomiczny na ul. Wróblewskiego
Ogródek gastronomiczny na ul. Wróblewskiego | fot. Dominik Wąsik

Radni na czwartkowej sesji rady miasta podejmą decyzję o podniesieniu opłat za zajęcie pasa drogowego. Wzrosną opłaty za ustawienie ogródków gastronomicznych, więcej zapłacą także budowlańcy i drogowcy.

Nowe opłaty za zajęcie pasa drogowego Lublin

Projekt z wyższymi opłatami przygotowano w Zarządzie Dróg i Mostów w Lublinie. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że „poziom inflacji w lipcu 2022 r. wyniósł około 15,6 proc. W proponowanej zmianie uchwały, stawki jednostkowe wzrastają o 15 proc. w stosunku do stawek obowiązujących dotychczas. Zmiana uchwały spowoduje dostosowanie opłat za zajęcie pasa drogowego do aktualnych cen materiałów i usług”.

Więcej zapłacą restauratorzy posiadający ogródki gastronomiczne — z 0,70 zł do 0,81 zł za metr kwadratowy za jeden dzień. Wzrosną także opłaty dla organizatorów koncertów, festynów i innych imprez o charakterze komercyjnym. Z 2 zł do 2,30 zł za mkw. Na znaczną ulgę mogą liczyć organizatorzy imprez odbywających się pod patronatem prezydenta Lublina – z 0,10 zł do 0,12 zł mkw.

Stałe stoiska handlowe całoroczne lub sezonowe też będą droższe – już nie 2 zł dziennie za 1 mkw. a 2,30 zł, natomiast za okazjonalne stanowiska handlowe opłata wzrośnie z 6 zł do 6,90 zł za 1 mkw. jednego dnia. Z wyższymi stawkami muszą liczyć się również ekipy budowlane. Zajęcie 1 metra kwadratowego chodnika pod rusztowanie wzrośnie z 2 zł do 2,30 zł za dzień.

Poniżej wybrane aktualne i nowe stawki za zajęcie pasa drogowego

Chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi piesze i pieszo-jezdne, zjazdy, opaski przykrawężnikowe i place – 2 zł / 2,30 zł

Jezdnia do 50 proc. szerokości – 4 zł / 4,60 zł

Jezdnia powyżej 50 proc. szerokości – 8 zł / 9,20 zł

Zieleńce i pobocza oraz inne elementy pasa drogowego – 1 zł / 1,15 zł

Kioski i pawilony handlowe, usługowe, wystawowe lub ekspozycyjne – 0,70 zł / 0,81 zł

Plakaty oraz hasła wyborcze umieszczone na słupach oświetleniowych, energetycznych albo trakcyjnych lub przydrożnych barierkach – 10 zł !nowość

Ogródki gastronomiczne – 0,70 zł / 0,81 zł

Stoiska handlowe, wystawowe i ekspozycyjne całoroczne lub sezonowe – 2 zł / 2,30 zł

Stoiska handlowe, wystawowe i ekspozycyjne okazjonalne (wystawiane sporadycznie) – 6 zł / 6,90 zł

Koncerty, festyny i inne imprezy o charakterze komercyjnym – 2 zł / 2,30 zł

Koncerty, festyny i inne imprezy o charakterze kulturalnym odbywające się pod patronatem prezydenta miasta – 0,10 zł / 0,12 zł

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.