Wynik na koronawirusa niediagnostyczny lub nierozstrzygalny. Co teraz?

Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT
Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT

Niediagnostyczny lub nierozstrzygalny wynik testu na Covid-19 nie zawsze musi oznaczać, że nie masz koronawirusa. Dlaczego? Jak postępować dalej, gdy otrzymasz niediagnostyczny lub nierozstrzygalny wynik testu na Covid-19?

Co oznacza wynik testu na koronawirusa?

Wynik negatywny, czyli ujemny testu oznacza, że nie ma się koronawirusa. Wynik niediagnostyczny oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę i jak najszybciej przekazać do badania. Wynik nierozstrzygający znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu i wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48 h. Wynik pozytywny, czyli dodatni, potwierdza obecność koronawirusa.

KLIKNIJ TUTAJ: JAK SPRAWDZIĆ WYNIK TESTU NA COVID-19 PRZEZ INTERNET? KROK PO KROKU [INSTRUKCJA]

Jeśli otrzymałeś wynik testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, nie musisz przebywać już na kwarantannie. Zachowaj dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, powinieneś poddać się izolacji w warunkach domowych, chyba, że lekarz skieruje cię do izolatorium lub do szpitala. Osoby, które miały z tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48 h.

Jeśli twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone. Wykonaj test w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej poproś lekarza rodzinnego (POZ) o nowe skierowanie na badanie. Pobranie wymazu do wykonania testu na Covid-19 następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: AUTOMATYCZNA KWARANTANNA DLA DOMOWNIKÓW OSOBY ZAKAŻONEJ COVID-19

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.