Wyłudzili blisko 8 mln zł z NFZ. Zostali zatrzymani

Wyłudzili blisko 8 mln zł | fot. KWP Lublin

Za fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzenie 8 mln zł z NFZ odpowie 52-letni szef placówki i jego 48-letnia wspólniczka. Grozi im do 10 lat więzienia.

Nad sprawą pracowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Śledztwo dotyczy działalności jednej z placówek leczniczych na terenie pow. hrubieszowskiego.

Śledczy ustalili, że w latach 2011-2015 doszło tam do szeregu naruszeń prawa. Pod „lupą” znaleźli się ówcześni szefowie placówki oraz zatrudniony tam personel.

Przestępczy proceder polegał na fałszowaniu dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia przebywających w placówce pacjentów. Jak wynikało z prowadzonych raportów, ze względu na pogarszający się stan zdrowia pensjonariuszy, zachodziła konieczność wprowadzenia im specjalistycznego leczenia żywieniowego. Dzięki takiemu zapisowi w dokumentacji oszuści otrzymywali dofinansowania z funduszu zdrowia.

– Tworzone w placówce poświadczające nieprawdę dokumenty były na przestrzeni wielu lat podstawą rozliczeń finansowania i dofinansowania do pobytu pensjonariuszy przez fundusz zdrowia – wyjaśnia Anna Kamola z lubelskiej policji.

W trakcie prowadzonego postępowania śledczy przeprowadzili szereg czynności procesowych, tj. przeszukania, analizy dokumentów medycznych, przesłuchania kilkuset osób, uzyskania kilkuset opinii biegłych lekarzy. Z ustaleń śledztwa wynika, że wskutek tego przestępczego procederu placówka wyłudziła łącznie blisko 8 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali osoby biorące udział w tym przestępczym procederze. Jest to kierownictwo placówki: 52-letni mieszkaniec pow. tomaszowskiego oraz 48-letnia mieszkanka pow. hrubieszowskiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu. Sąd aresztował podejrzanych na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.