Wykład: „Piotr Odmieniec-Włast – o odmienności i transpłciowości w XIX-wiecznej Polsce”

widok z wystawy, Nie_wymyslaj_jeszcze_ci_sie_odwidzi-01, fot. Julia Grossmann
widok z wystawy, Nie wymyślaj, jeszcze ci się odwidzi | Fot. Julia Grossmann

W Polsce już w XIX wieku żył transpłciowy pisarz, który otwarcie mówił o swojej tożsamości. Dlaczego jednak, mimo jego popularności w tamtych latach, teraz tak niewiele się o nim mówi? I czemu w pewnym momencie zaczęto nazywać go „feministką, która podając się za mężczyznę, walczyła o swoje miejsce wśród młodopolskiej społeczności artystów”? Rozważania te będą punktem wyjścia wykładu Niko Szymury wokół odmienności i transpłciowości w XIX-wiecznej Polsce w odniesieniu do biografii Piotra Odmieńca-Własta.

O wykładzie

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie zbiorowej „Nie wymyślaj, jeszcze ci się odwidzi”. Wystawa – jak mówi jej kurator Ariel Michalak – pozwala ujrzeć codzienność osób transpłciowych oraz ich indywidualne, a zarazem jednoczące doświadczenie tożsamości płciowej. Podejmuje ideę nieskrępowanej wolności.

Jej celem jest dekonstrukcja heteronormatywnego systemu. Kwestionuje również tradycyjne role kulturowe, w które wchodzą zachowania, gesty oraz ekspresja emocjonalna. Jest także manifestem naszego istnienia.

Realizując ją, chciałyśmy i chcieliśmy podkreślić udział mniejszości społecznych we współtworzeniu historii. Pragniemy też zmienić sposób, w jaki transpłciowe jednostki postrzegają siebie, i sprawić, by odczuwały dumę z tego, kim są.

Czytaj również:

Niko Szymura (on/ono) – samozwańcza osoba pisarsko–amatorska, która lubi również pobrudzić sobie ręce i to nie tylko w farbie. Osoba z pasją do samorozwoju, ciągłego próbowania nowych rzeczy, edukowania siebie i innych. Początkujący aktywista i student. Laureat konkursu poetyckiego „Pióro Splotu” w 2018 roku.

Kiedy: 19.08.2023 (sobota), godz. 16.00–18.00
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Niko Szymura

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.