Wybory 2020: Prezydent Zamościa przekaże Poczcie Polskiej spis wyborców

89791121 1676920819116782 5965229276541222912 n
Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa | archiwum prywatne Andrzeja Wnuka

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk przekaże dane osobowe mieszkańców Zamościa na potrzeby przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych Poczcie Polskiej.

W poniedziałek rano prezydent Zamościa Andrzej Wnuk był gościem Bartosza Węglarczyka w programie „Onet Rano”. W trakcie rozmowy prezydent Zamościa został zapytany o pismo, które Poczta Polska wysłała w piątek wszystkim samorządom z poleceniem wydania spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel.

„Dostałem w piątek podpisane pismo z Poczty Polskiej z powołaniem się na rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Po przeanalizowaniu tego pisma przez weekend z radcami prawnymi i po uzyskaniu stosowanych opinii, ale także wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej i Urzędu Ochrony Danych Osobowych, przygotowujemy się do przekazania list z danymi osób uprawnionych do głosowania z Zamościa” – poinformował w programie „Onet Rano” Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Prezydent Zamościa zaznaczył, że na podstawie opinii prawnej, która mówi o tym, że jako samorząd powinni to wypełnić, to sprawdzany jest jeszcze jeden problem prawny. – „Poczta Polska miała prawo do złożenia odwołania od rozporządzenia premiera, i nie wiemy tak naprawdę z pism, który nam przekazano, czy to rozporządzenie premiera weszło w życie, czy to jest prawomocne, czy ono ma jakąkolwiek klauzulę natychmiastowej wykonalności. Stąd też po doprecyzowaniu tego przez pocztę, takie listy przekażemy” – wyjaśnia Wnuk.

Rozmowa z prezydentem Zamościa rozpoczyna się od 26. minuty.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek do sprawy nadesłanego pisma przez Pocztę Polską odniósł się również prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który stanowczo zaprzeczył przekazania jakichkolwiek danych osobowych mieszkańców Lublina widniejących w spisie wyborczym. Kliknij TUTAJ, aby zapoznać się w materiałem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.