Wszedł do działającego skanera do prześwietlania wagonów. Mógł zostać napromieniowany

Skaner rentgenowski do prześwietlania pociągów na przejściu granicznym Terespolu | fot. LUW

Służby poszukują osoby, która weszła do rentgena prześwietlającego wagony towarowe w Terespolu. Życie lub zdrowie tej osoby może być zagrożone, dlatego powinna zgłosić się do lekarza.

Do zdarzenia doszło 22 lipca na terenie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu. Jak informują celnicy, nieznana osoba wtargnęła do strefy rażenia. W konsekwencji, w wyniku nieuprawnionego wtargnięcia, osoba ta mogła zostać napromieniowana.

Wtargnięcie nastąpiło pomimo umieszczonych w tym obszarze znaków ostrzegawczych – ostrzeżenie przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi” – czytamy na stronie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Służby Celne proszą tę osobę o kontakt z najbliższą jednostką szpitalną lub służbą dyżurną Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego – tel. 83 344 97 17. Osoba ta została naświetlona bardzo silną dawką promieni, co może zagrażać jej życiu lub zdrowiu.

Przypomnijmy, że rentgen na granicy przy przejściu kolejowym w Terespolu został uruchomiony we wrześniu 2016 roku. Jest to największe w Europie urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów towarowych. Swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.