WSA: „Decyzja zlecająca Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów była nieważna”

mateusz morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki | fot. Adam Guz / KPRM

Decyzja premiera – zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania prezydenckich wyborów kopertowych z 10 maja – jest nieważna i stanowi rażące naruszenie prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara – badał decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji niedoszłych wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja 2020 r. wyłącznie w formie korespondencyjnej.

„Decyzja zlecająca Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów była nieważna” – orzekł WSA. W uzasadnieniu WSA wyjaśnił, że decyzja premiera, który zlecił Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów, była „rażącym naruszeniem prawa”. Skład orzekający przypomniał, że szef rządu nie ma żadnych kompetencji dotyczących przygotowania jakichkolwiek wyborów powszechnych (takie uprawnienia ma Państwowa Komisja Wyborcza).

„Ani przepisy Konstytucji, ani ustawy o Radzie Ministrów, nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów żadnych uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji, czy przygotowania jakichkolwiek wyborów powszechnych” – uzasadnił sędzia Grzegorz Rudnicki.

Rzecznik rządu Piotr Müller uznał postanowienie WSA w Warszawie za „zaskakujące”. Podkreślił, że nie ma ono ostatecznego charakteru. – „Uważamy, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego ws. wyborów została podjęta zgodnie z prawem na podstawie ustawy przyjętej przez Sejm” – wyjaśnia. Jak zaznaczył, orzeczenie WSA nie jest prawomocne, a ewentualna decyzja o dalszych krokach procesowych zostanie podjęta po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

Finalnie majowe wybory się nie odbyły się, a Pocztę Polską przygotowania do nich kosztowały 68 896 820 zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.