Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

Zarządzenie zastępcze ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał zarządzenie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi.

 

Wojewoda tłumaczy, że był zobowiązany do wydania takiego zarządzania, ponieważ sam narażałby się na zarzut niedopełnienia obowiązków. – Mając na uwadze ustalenia CBA i obowiązujące prawo nie miałem innego wyjścia, inaczej naraziłbym się na zarzut bezczynności ze strony prokuratury – tłumaczył powody decyzji Przemysław Czarnek.

 

Czytaj także: CBA domaga się odwołania Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta miasta Lublin

 

Według CBA Prezydent Żuk złamał zakaz o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, który zakazuje pełnienia funkcji członka zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego.

 

Czytaj także: Krzysztof Żuk złożył wyjaśnienie wojewodzie w sprawie PZU Życie (skan)

 

Wojewoda lubelski wydał 6 lutego 2017 r. zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Tym samym przychylił się do zarzutów CBA o złamaniu przez Żuka ustawy antykorupcyjnej.

 

Żuk na razie nie traci stanowiska. Zarządzenie może być zaskarżone przez prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożenie takiego odwołania sprawia, że zarządzenie nie może być wykonane do czasu prawomocnego wyroku na niekorzyść Żuka. To oznacza, że Żuk najprawdopodobniej będzie odwoływał się do końca swojej kadencji.

 

Jeśli prezydent nie odwoła się w ciągu 30 dni od zarządzenia, to stanie się ono prawomocne, a miastem zacznie rządzić komisarz wskazany przez premiera.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.