Wniosek o 800 plus — złóż go do końca czerwca, żeby nie stracić

dzieci siedzące na dyniach
Farma dyniowa | fot. Adobe Stock

Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o 800+ na dziecko, powinni zrobić to do końca czerwca, aby nie stracić świadczenia za pierwszy miesiąc nowego okresu wypłat.

Wnioski o 800 plus – czas ucieka

Rodzice i opiekunowie dzieci mają czas do końca czerwca na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia 800+. Jeśli wniosek zostanie złożony do tego terminu, gwarantowana jest wypłata świadczenia wychowawczego w maksymalnej wysokości za pierwszy miesiąc nowego okresu wypłat.

Większość rodziców już przesłała wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i otrzymała świadczenie za czerwiec. Do 18 czerwca rodzice złożyli wnioski o świadczenie na ponad 6,8 miliona dzieci. Jednak niektórzy rodzice jeszcze tego nie zrobili lub zapomnieli o wniosku.

Konsekwencje opóźnienia

Rodzice, którzy złożą wniosek do końca czerwca, otrzymają wyrównanie świadczenia za ten miesiąc. Opóźniając się z wnioskiem, nie stracą finansowo, jednak ZUS ma czas na realizację czerwcowych wniosków do sierpnia. Zwykle ZUS rozpatruje prawidłowo wypełniony wniosek w ciągu kilku, kilkunastu dni. Zgłoszenia z błędami wymagają dalszych wyjaśnień, co wydłuża czas obsługi.

Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub później, świadczenie 800+ będzie przysługiwać dopiero od miesiąca jego złożenia – bez wyrównania wstecz. Dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej.

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Sprawdzenie statusu wniosku

Rodzice, którzy nie są pewni, czy złożyli wniosek o 800+ na bieżący okres, mogą to sprawdzić po zalogowaniu na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W zakładce „Rodzina 800+” dostępne są szczegóły dotychczasowych wniosków, a także informacje o etapie obsługi zgłoszenia i przyznaniu świadczenia.

Informacje dodatkowe

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów opiekuna. Pieniądze są wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Czy złożyłeś już wniosek o 800+? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach lub udostępnij ten artykuł, aby przypomnieć innym rodzicom o zbliżającym się terminie!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.