Właściciel popularnej restauracji buduje nowy lokal przy Zalewie Zemborzyckim. Miał działać tylko sezonowo, będzie jednak całoroczny

Restauracja Polana na grilla przy Zalewie Zemborzyckim
Restauracja Polana na grilla przy Zalewie Zemborzyckim | fot. Dominik Wąsik

Od blisko roku trwa budowa lokalu gastronomicznego na polanie przy Zalewie Zemborzyckim. Wielu mieszkańców przechodzących obok inwestycji zastanawia się, co to dokładnie będzie. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Nowa restauracja przy Zalewie Zemborzyckim – Polana na grilla

Budowa na polanie przy Zalewie Zemborzyckim ruszyła pod koniec maja 2023 r. Początkowo miał być to lokal gastronomiczny w kontenerze, który miał funkcjonować sezonowo – przez maksymalnie 180 dni w roku. Na okres jesienno-wiosenny kontener miał być demontowany.

Inwestorem jest właściciel popularnej restauracji Chisza z kuchnią gruzińską, która mieści się przy ul. Świętoduskiej w centrum Lublina. Motywem przewodnim lokalu są dania z grilla. Nazwa restauracji również do tego nawiązuje – Polana na grilla.

O tej inwestycji pisaliśmy już na początku czerwca 2023 r. [Na polanie przy Zalewie Zemborzyckim powstaje nowy lokal gastronomiczny. Motywem przewodnim dania z grilla].

Budowa utknęła w miejscu

W listopadzie 2023 r. inwestor złożył wniosek do Urzędu Miasta Lublin o wydanie pozwolenia na budowę.

„Postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę obiektu tymczasowego jest w toku, wydane zostało postanowienie wzywające inwestora do uzupełnienia braków i nieprawidłowości w przedłożonej dokumentacji budowlanej” – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem, powierzchnia zabudowy dwukondygnacyjnego budynku (bez podpiwniczenia) wynosi niespełna 290 m2, a powierzchnia użytkowa to ok. 318 m2. Zgodnie z opisem w projekcie budynek przewidziany jest jako całoroczny.

Teren, na którym powstaje lokal, jest zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie. Z udzielonej przez MOSiR informacji wynika, że umowa dzierżawy została zawarta na okres od 20.04.2022 r. do 30.09.2028 r.

Poznaliśmy również wysokość stawki dzierżawy terenu. Jak się okazuje, stawka jest różna – zależy od rodzaju gruntu i sezonu. W sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) stawka za grunt pod zabudowę i taras wynosi 25 zł za m2, a za grunt pod parasole, leżaki i stoliki 4,5 zł m2. W przypadku sezonu zimowego (październik-marzec) stawki te wynoszą odpowiednio: 12 zł m2 i 2,5 mkw.

Oznacza to, że MOSiR miesięcznie za dzierżawiony grunt pod lokal otrzymuje około 7 250 zł. Do tego doliczona jeszcze będzie kwota za teren pod parasole, leżaki i stoliki.

Przedstawiamy zdjęcia postępu inwestycji (stan na koniec lutego).

Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim
Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim | fot. Dominik Wąsik
Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim
Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim | fot. Dominik Wąsik
Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim
Budowa restauracji na polanie przy Zalewie Zemborzyckim | fot. Dominik Wąsik

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wygradzanie kolejnych przestrzeni wspólnych trwa w najlepsze. Cała okolica zaczyna przypominać jak wybiegi dla bydła.

  2. Dlaczego inwestorowi nie nakazano budowy łazienki typu unisex np w kontenerze jako łazienki publicznej? Dlaczego zniwelowano teren? Dlaczego wydano pozwolenie na budowę obiektu gastronomicznego, który będzie przeszkadzał w odpoczynku mieszkańcom Lublina pragnących relaksu bez hałasu restauracyjnego i jego smrodu? Czy dzierżawca po okresie dzierżawy bedzie musiał przywrócić teren do stanu pierwotnego? Jeśli niez to dlaczego?

    Ogólnie budowa tego obiektu wydaje się realizowaniem interesu wszystkich „łącznie z panem prezydentem przedsiębiorców” oprócz interesów mieszkańców.

  3. Prawo się zmieniło? Najpierw się teraz w Polsce buduję a potem występuje o pozwolenie?

  4. Niezły interes miasto zrobiło, sobie chyba altanę wybuduje po drugiej stronie polany, 7000 tys., pewno bez przetargu, tutaj raczej robota dla Prokuratora, zezwolenie na budowę po wybudowaniu….czy to miasto ma jeszcze jakieś władze, przecież to przestrzeń wspólna, w tym wielkim gruzińskim grillowisku będą ludzie w miesiącach letnich wypoczywali….czy partykularne interesy kilku osób są ważniejsze od interesu mieszkańców….w sumie głupie pytanie…