Władysław Żmuda otrzyma Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin

Władysław Żmuda
Władysław Żmuda | fot. Miasto Lublin

Najbardziej utytułowany lubelski piłkarz, Władysław Żmuda, zostanie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godzinie 13:00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Władysław Żmuda — ikona lubelskiego futbolu

Władysław Antoni Żmuda, urodzony w 1954 roku w Lublinie, to wybitny polski piłkarz światowej klasy. Reprezentował Polskę w latach 1973-1986, rozgrywając 91 meczów w drużynie narodowej. Jako jedyny polski piłkarz uczestniczył w czterech Mundialach (1974, 1978, 1982, 1986), zdobywając dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny medal olimpijski w Montrealu w 1976 roku.

Stadion Arena Lublin
Stadion Arena Lublin | fot. MOSiR

Droga do sukcesu

  • Początki Kariery: Żmuda rozpoczął swoją piłkarską karierę w Lublinie, uczęszczając do Szkoły Podstawowej nr 22 i nr 11. Został zauważony przez zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka, i od 1966 roku trenował w juniorskich drużynach Motoru. W 1971 roku zdobył z klubem mistrzostwo Polski juniorów.
  • Reprezentacja Polski: W 1971 roku otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-18, z którą zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy w Hiszpanii. Następnie grał w Gwardii Warszawa, Śląsku Wrocław i Widzewie Łódź, zdobywając trzy razy mistrzostwo Polski.
  • Kariera Międzynarodowa: Po mistrzostwach świata w 1982 roku, Żmuda grał we włoskiej Hellas Verona, amerykańskim Cosmos Nowy Jork, a karierę piłkarską zakończył w US Cremonese Cremona w 1987 roku.

Działalność trenerska

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Żmuda rozpoczął działalność trenerską, trenował młodzież we Włoszech i Turcji, a następnie był asystentem trenerów młodzieżowej reprezentacji Polski oraz seniorskiej reprezentacji Polski. W 2002 roku pełnił rolę asystenta selekcjonera na mistrzostwach świata w Korei Południowej i Japonii. Był selekcjonerem reprezentacji Polski U-20 oraz asystentem w seniorskiej reprezentacji Polski.

Władysław Żmuda
Władysław Żmuda – reprezentant Polski w piłce nożnej | fot. Miasto Lublin

Uznanie i nagrody

W 2019 roku Władysław Żmuda został zaliczony do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej jako środkowy obrońca. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin dla Władysława Żmudy zostało nadane uchwałą Rady Miasta Lublin z dnia 25 maja 2023 roku. Dołączy on do grona 22 Honorowych Obywateli, wśród których znajdują się takie osobistości jak Prof. Wiesław Chrzanowski, Św. Jan Paweł II, czy Krzysztof Cugowski.

Uroczystość wręczenia Aktu Nadania odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godzinie 13:00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Jakie są Wasze wspomnienia związane z Władysławem Żmudą? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie ten artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.