Wiosna w gnieździe sokołów wędrownych z Lublina. Pierwsze w tym roku jajo Czarta i Wrotki

Pierwsze w tym roku jajo sokołów z elektrociepłowni Wrotków
Pierwsze w tym roku jajo sokołów z elektrociepłowni Wrotków | peregrinus.pl

Przedwiośnie to zwykle początek okresu lęgowego sokołów wędrownych. Lubelska para tych ptaków zdaje się to potwierdzać i znów doczeka się potomstwa. Pierwsze w tym sezonie jajo Wrotka zniosła w sobotę, 11 marca.

Wrotka z pierwszym jajem w 2023 roku

Wrotka i Czart to para sokołów wędrownych, mieszkających w gnieździe usytuowanym na kominie lubelskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła na Wrotkowie. Dzięki zamontowanym w nim kamerom możemy podglądać ich życie, w tym również fascynujący okres lęgowy, który zaczyna się w marcu.

Wrotka i jej poprzedni partner Łupek co roku mieli po kilka piskląt. W 2021 r. samiec – prawdopodobnie w wyniku zatrucia – zginął, padły też dwa pisklaki. W 2022 r. Wrotce towarzyszył jej roczny syn Czart, czego efektem było 5 jaj. Finalnie ornitolodzy zabrali wszystkie jaja, bo przez dłuższy czas nic się nie wylęgło.

W tym sezonie pierwsze z nich pojawiło się w gnieździe w sobotę, 11 marca o godzinie 16:57. Co dalej? Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica będą wysiadywać jajo na zmianę przez okres od 32 do 37 dni. Pierwsze pisklę powinno wykluć się zatem w połowie kwietnia. Nim to jednak nastąpi, w gnieździe pojawią się prawdopodobnie kolejne jaja.

W przypadku wyklucia się piskląt, w pierwszej połowie maja, młode ptaki zostaną przebadane i zaobrączkowane przez doświadczonych ornitologów. Wtedy poznamy ich płeć, nadane zostaną także imiona. Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania. Przed nami zatem interesujący czas w życiu lubelskich sokołów wędrownych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.