Wiosenne nasadzenia – zaplanuj ogródek i sad. Sprawdź, co sadzić i siać w marcu

W marcu przyroda budzi się już do życia, a w ogródku i w sadzie można rozpocząć pierwsze prace. To czas nawożenia i spulchniania ziemi, ale już za kilka dni będzie można sadzić i siać pierwsze rośliny. Dowiedz się, co można już robić w ogrodzie lub sadzie.

Prace w ogrodzie w marcu

Prace w ogrodzie można rozpocząć od razu po rozmarznięciu ziemi. Właściwie można je zacząć już od połowy marca. W tym czasie zdejmujemy osłony z roślin zimujących i zaczynamy przygotowywać ziemię na nowy sezon. Ważne jest przede wszystkim sprawdzenie jakości gleby. Warto skorzystać z kwasomierza, by przekonać się, jakie pH ma gleba i jakie nawożenie trzeba na niej zastosować.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W marcu można przekopać ziemię, nawieźć ją obornikiem albo innym naturalnym nawozem (np. kurzym lub końskim albo kompostem) i spulchnić kultywatorem. Jedną z ważniejszych prac przygotowawczych jest też oczyszczanie trawnika. Trawnik trzeba dokładnie wygrabić z pozostałości liści i trawy, a następnie nawieźć mocznikiem lub solą amonową.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Marzec to czas siewu jednorocznych roślin i niektórych warzyw. Pod koniec miesiąca można wysiać do gruntu kwiaty takie jak mak ogrodowy, chabry czy groszek pachnący. Do gruntu można wysiać także pierwsze warzywa, w tym te szczególnie odporne na przymrozki, czyli marchew, szpinak, pietruszkę, groch i rzodkiewkę. W tym czasie sadzimy też czosnek i cebulę dymkę. Dla pewności warto okryć grządki agrowłókniną, a równolegle z pracami ogrodowymi rozpocząć przygotowanie rozsady warzyw w domu.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Koniec trzeciego miesiąca roku to także doskonały czas na cięcie i formowanie krzewów oraz żywopłotów. Cięcia przy ziemi wymagają między innymi porzeczki, agrest i maliny, a cięcie prześwietlające warto wykonać gruszom, śliwom i jabłoniom. W tym czasie można już też sadzić krzewy i drzewa, ale po posadzeniu bardzo ważne jest intensywne podlewanie. Jeśli ziemia będzie zbyt sucha, sadzonki mogą się nie przyjąć.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Marzec to bardzo dobry czas na sadzenie iglaków. Możesz teraz posadzić między innymi tuje Brabant i Szmaragd, ale rośliny powinny mieć dobrze wykształcone bryły korzeniowe. Sadzonki z gołymi korzeniami będą miały trudniej pobierać wodę i mogą uschnąć. Sadzonki bez doniczek zdecydowanie lepiej sadzić późnym latem. Zawsze dokładnie sprawdzaj sadzonki przed zakupem i upewnij się, że rośliny nie mają przebarwień, nie są objęte pleśnią i mają zdrowe korzenie.

Kwiaty, krzewy, drzewka na Targu pod Zamkiem

Gdzie kupić sadzonki, kwiaty i nasiona?

Najlepsze sadzonki kupisz bez wątpienia na targowisku Targ pod Zamkiem w Lublinie. Na tym największym w regionie targowisku znajdziesz duży wybór sadzonek drzew, krzewów, kwiatów, owoców i warzyw. W każdą sobotę na Targu pod Zamkiem aż roi się do plantatorów i sadowników oferujących doskonałej jakości rośliny.

Przeczytaj również: Giełda owocowo-warzywna w Lublinie. Zobacz, gdzie!

Duży wybór pozwoli Ci się kompleksowo zaopatrzyć w dobrze zahartowane i świetnie ukorzenione sadzonki. Takie sadzonki przyjmują się bez problemu, a ponadto rośliny, które z nich wyrosną, będą cieszyć oczy i wydadzą duży plon. Sadzonki i rozsada warzyw kupiona na targowisku Targ pod Zamkiem pochodzi od polskich producentów i jest idealna zarówno do ogrodu, jak i na działkę.

Sadzonki kupisz w każdą sobotę w sezonie wiosennym. Więcej o ofercie Targu pod Zamkiem przeczytasz na stronie www.targpodzamkiem.pl i na profilu Facebook Targ pod Zamkiem.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.