Wielki Piątek 2024 – POST ŚCISŁY. Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?

Wielki Piątek 2022. Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?
Wielki Piątek 2022. Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek? | fot. Adobe Stock

WIELKI PIĄTEK – POST ŚCISŁY. Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek? Kto w Wielki Piątek nie musi pościć? Odpowiedzi na te pytania szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, jak wygląda post w Wielki Piątek.

Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek 2024 obowiązuję post ścisły. Obowiązuje wszystkich katolików od 18. do 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek obowiązuje już od 14. roku życia. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich.

🔴 Wielki Piątek 2024. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

Wiele osób szuka informacji na temat tego, kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek. Kto jest zwolniony ze ścisłego postu? Kto jest zwolniony od postu w Wielki Piątek? Kodeks prawa kanonicznego najszerszą opieką w zakresie braku obowiązku przestrzegania postu ścisłego otacza seniorów i dzieci.

Kodeks prawa kanonicznego nie wskazuje konkretnie grup osób, które są zwolnione ze ścisłego postu w Wielki Piątek.

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty – czytamy.

🔴 Wielki Piątek 2024 – kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.