Wielka Sobota. Czy trzeba iść do kościoła? Poświęcenie ognia i wody

krzyż jezus chrystus
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła? Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu.

Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?

Wielka Sobota jest trzecim dniem Triduum Paschalnego, tj. dniem zamykającym okres rozważań nad śmiercią Jezusa Chrystusa oraz czas oczekiwania na Jego Zmartwychwstanie. Tego dnia czuwamy przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.

Tradycyjnie wierni odwiedzają kościół w Wielką Sobotę, by poświęcić pokarmy tzw. święconkę, w której znajdują się produkty, które spożyjemy podczas niedzielnego śniadania.

W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy św., podobnie jak w Wielki Piątek, co oznacza, że nie trzeba iść do kościoła. Wierni mogą jednak uczestniczyć w Wigilii Paschalnej określanej również Liturgią Światła.

W Wielką Sobotę podczas Liturgii Światła następuje poświęcenie ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na zakończenie odprawiana jest uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej. Sprawowana wówczas msza święta przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w kościołach obowiązuje limit osób: 1 osoba na 20 mkw. świątyni. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

ZOBACZ TAKŻE:
Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Czy jest obowiązkowy post?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.