Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Czy jest obowiązkowy post?

szynka mięso wędlina
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób. Co można jeść w Wielką Sobotę i czy tego dnia jest obowiązkowy post?

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Wielu wiernych często zastanawia się, czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post, czy można jeść mięso oraz ile posiłków można zjeść.

Wielka Sobota według nauczania Kościoła katolickiego jest trzecim dniem Triduum Paschalnego. Rozpoczyna się ono wieczorem w Wielki Czwartek i kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

W przeciwieństwie do Wielkiego Piątku, w sobotę nie obowiązuje ścisły post. W Wielką Sobotę obowiązuje post paschalny. Zgodnie z tradycją powstrzymujemy się tego dnia od pokarmów mięsnych, ale też nie jest żadnym wykroczeniem przeciw prawu kościelnemu, a tym bardziej grzechem, nie przestrzeganie go.

Kościół katolicki zaleca jednak, aby tego dnia powstrzymać się od spożywania mięsnych potraw. Post w Wielką Sobotę jest bowiem także symbolem żałoby apostołów po śmierci Chrystusa. Powstrzymanie się od spożywania mięsa tego dnia jest zatem wskazane i pozwala lepiej przeżyć wymowę oraz symbolikę Triduum Paschalnego.

Kto chce, ten mięso może jeść, a kto nie chce – może pościć jak w Wielki Piątek.

ZOBACZ TAKŻE:
Wielka Sobota. Czy trzeba iść do kościoła? Poświęcenie ognia i wody

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.