Wielka farma wiatrowa powstaje pod Kraśnikiem. Turbiny wiatrowe są widoczne z wielu kilometrów

farma wiatrowa kolo krasnika
Farma wiatrowa koło Kraśnika | fot. Dominik Wąsik

Zakończył się montaż turbin farmy wiatrowej Kraśnik zlokalizowanej w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór. Turbiny, z których każda ma moc 3.45 MW, zaspokoją dostawy energii dla 24 tys. gospodarstw domowych. Pierwsza energia elektryczna z farmy popłynie w przyszłym roku.

Wiatraki koło Kraśnika

Farma wiatrowa Kraśnik składa się z siedmiu turbin (popularnie zwanych wiatrakami) o mocy 3.45 MW i wysokości całkowitej 200 metrów każda, a zakładana produkcja roczna wyniesie 79 GWh. Tym samym farma Kraśnik zaspokoi dostawy energii dla około 24 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Tańszy prąd 2023. Gospodarstwa domowe zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną [SZCZEGÓŁY]

Inwestycję w farmę zlokalizowaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór realizuje spółka OX2, a głównym wykonawcą projektu jest firma Electrum.

Zakończył się ważny etap

W połowie września montaże wszystkich siedmiu turbin wiatrowych zostały zakończone. Inwestor prowadzi aktualnie demontaże utwardzeń tymczasowych, które służyły do transportu turbin.

„Firma uzyskała zaświadczenie o zakończeniu robót dla linii średniego napięcia, co oznacza, że farma wiatrowa Kraśnik posiada prawomocne pozwolenie na użytkowanie kabla doprowadzającego prąd z turbin do stacji GPO (Główny Punkt Odbioru). OX2 prowadzi obecnie prace związane z budową stacji GPO oraz ułożeniem linii wysokiego napięcia, która odprowadzać będzie energię elektryczną do należącej do operatora stacji GPZ (Główny Punkt Zasilający), którą w przyszłości produkować będą turbiny” – mówi Piotr Winkiel, kierownik ds. zarządzania budową farmy wiatrowej Kraśnik, OX2 w Polsce.

Zakończenie prac związanych z budową planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Zobacz również: Orlen podał propozycje lokalizacji budowy małych reaktorów jądrowych. Jedna z nich zaledwie 100 km od Lublina

Obecnie OX2 jest w trakcie budowy czterech farm wiatrowych: Farma Wiatrowa Huszlew, Farma Wiatrowa Kraśnik, Farma Wiatrowa Sulmierzyce i Farma Wiatrowa Wysoka. Natomiast w eksploatacji są dwie farmy: Farma Wiatrowa Żary i Farma Wiatrowa Grajewo.

Polecamy: Święto Kina 2023. Już w sobotę, 30 września, bilety do kina za 12 zł. Co obejrzeć? [LISTA KIN]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.