Od 19 września zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Dzięki temu klienci zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tańszego prądu? Sprawdź poniżej.
Tańszy prąd w 2023 roku
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że od 19 września zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące 12-procentowej obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku.
Nowelizacja zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii.
Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:
- zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
- sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
- jest prosumentem energii odnawialnej,
- złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r.
Większe limity dla zamrożonych cen prądu
W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej limity zużycia energii, do których ceny będą zamrożone, zostały zwiększone:
- dla wszystkich gospodarstw domowych limit zużycia energii z zamrożoną ceną zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh
- dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit zwiększy się z 2600 kWh do 3600 kWh
- dla odbiorców posiadających Kartę Dużej Rodziny limit zwiększy się z 3000 kWh do 4000 kWh
- dla rolników limit zwiększy się z 3000 kWh do 4000 kWh
- dla osób, które korzystają z prądu w związku z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego, gdy budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh.
Wyższe limity obejmą również gospodarstwa domowe, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit.
Żeby skorzystać z większego limitu, nic nie trzeba robić. Po wejściu w życie przepisów, zwiększone limity zostaną wprowadzone do rozliczeń.
Dodaj swój komentarz