Tańszy prąd 2023. Gospodarstwa domowe zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną [SZCZEGÓŁY]

licznik prądu
Licznik prądu | fot. Adobe Stock

Od 19 września zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Dzięki temu klienci zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tańszego prądu? Sprawdź poniżej.

Tańszy prąd w 2023 roku

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że od 19 września zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące 12-procentowej obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku.

Nowelizacja zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

 • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
 • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
 • jest prosumentem energii odnawialnej,
 • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r.

Większe limity dla zamrożonych cen prądu

W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej limity zużycia energii, do których ceny będą zamrożone, zostały zwiększone:

 • dla wszystkich gospodarstw domowych limit zużycia energii z zamrożoną ceną zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh
 • dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit zwiększy się z 2600 kWh do 3600 kWh
 • dla odbiorców posiadających Kartę Dużej Rodziny limit zwiększy się z 3000 kWh do 4000 kWh
 • dla rolników limit zwiększy się z 3000 kWh do 4000 kWh
 • dla osób, które korzystają z prądu w związku z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego, gdy budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh.

Wyższe limity obejmą również gospodarstwa domowe, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit.

Żeby skorzystać z większego limitu, nic nie trzeba robić. Po wejściu w życie przepisów, zwiększone limity zostaną wprowadzone do rozliczeń.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.