Orlen podał propozycje lokalizacji budowy małych reaktorów jądrowych. Jedna z nich zaledwie 100 km od Lublina

Mały reaktor jądrowy
Mały reaktor jądrowy | fot. Orlen Synthos Green Energy

Amerykanie wyłożą 4 miliardy dolarów na program budowy pierwszych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce realizowanego przez Orlen Synthos Green Energy. Dziś poznaliśmy wstępne lokalizacje siedmiu reaktorów. Jedna z nich leży zaledwie 100 km od Lublina.

Poznaliśmy lokalizacje małych reaktorów jądrowych w Polsce

Pierwsze małe reaktory jądrowe SMR (small modular reactor), które chce uruchomić w Polsce Orlen Synthos Green Energy (OSGE), firma należąca do Orlenu i Synthosu, mają powstać w siedmiu lokalizacjach. Wytypowane lokalizacje mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom.

Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich (niedaleko Oświęcimia), Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy.

Wskazane lokalizacje zostały wybrane po analizach i II fazach prescreeningu przeprowadzonego przez Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geofizyki PAN i EPK – poinformowała spółka Orlen Synthos Green Energy.

Kolejne lokalizacje mają zostać wytypowane do końca tego roku. Do tego czasu łącznie powinno zostać określonych 20 wstępnych lokalizacji małych reaktorów jądrowych.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek przyznał, że o ostatecznej lokalizacji zdecydują nie tylko badania, ale i dialog z lokalnymi społecznościami. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji inwestycji.

Badania geofizyczne i dialog ze społecznościami mają potrwać około dwóch lata. Zakończenie budowy pierwszego małego reaktora jądrowego w Polsce planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r.

Technologia „małego atomu” pozwoli zaoszczędzić na jednym tylko reaktorze od 100 do 200 milionów euro rocznie z samych tylko opłat za emisję CO2. SMR zajmuje tylko 10% miejsca tradycyjnej elektrowni jądrowej i da nam energię na dziesięciolecia – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

4 mld dolarów na budowę reaktorów w Polsce

Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dolarów, a agencja DFC – 1 mld dolarów na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – poinformował dziś ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. w każdej wiosce u sołtysa za stodołą stoi misa, w niej atomy se harcują i prąd dla nas produkują! każdy w ręku atom trzyma, nam nie straszna żadna zima! łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes pisa bo od niego jest ta misa! atom malusieńki rączkę dziecka grzeje, kto jest głupi ten przyklaśnie a kto mądry ten się śmieje! jam autorem tego wiersza, wszelkie prawa mnie należą, ci co mi go ukraść chcieli dawno już pod ziemią leżą!

  2. czy starczy sasinowi i suskiemu rodziny, żeby obsadzić te wszystkie stanowiska? to jedyna rzecz o którą się martwię.