W Zalewie Zemborzyckim znacznie opadł poziom wody. Czym jest to spowodowane?

Niski poziom wody w Zalewie Zemborzyckim | fot. Andrzej Marek / Uroczy Lublin

Z powodu trwających prac remontowych prawej zapory bocznej oraz przepompowni na Zalewie Zemborzyckim znacznie opadł poziom wody.

Od kilku dni otrzymujemy od naszych czytelników informacje, z których wynika, że w Zalewie Zemborzyckim spadł poziom wody o ok. 40 cm. Czytelniczy pytają czy jest to już zapowiedziane przez nowego zarządcę Zalewu spuszczenie wody celem wybrania z dnia całego mułu [Zalew Zemborzycki zmienił właściciela. Wody Polskie chcą spuścić wodę].

Nic z tych rzeczy. Na Zalewie Zemborzyckim prowadzone są obecnie dwie inwestycje: remont przepompowni wody przy ul. Grzybowej oraz remont prawej zapory bocznej zalewu [Zapora Zalewu Zemborzyckiego do remontu].

– W związku ze złym stanem technicznym prawej zapory bocznej prowadzony jest jej remont: wzmocnienie, zagęszczenie i podniesienie niwelety korony – informuje Katarzyna Duma z lubelskiego ratusza.

Trwają także roboty budowlane związane z rozbiórką istniejącej przepompowni w rejonie ul. Grzybowej. Przepompownia zostanie wybudowanie od nowa wraz z wyposażeniem w nowe urządzenia o większej wydajności.

– W związku z prowadzonymi robotami konieczne jest nieznaczne obniżenie lustra wody w Zalewie, co jest wymagane ze względów technologicznych oraz konieczne dla bezpieczeństwa prowadzonych robót. Zajmuje się tym firma wykonująca zadanie – dodaje Duma.

Koszt obydwu inwestycji wyniesie blisko 11,5 mln zł.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.