Zalew Zemborzycki zmienił właściciela. Wody Polskie chcą spuścić wodę

IMAG1989
Zalew Zemborzycki | fot. Dominik Wąsik

W poniedziałek wojewoda lubelski wydał decyzję o przejęciu zarządu nad Zalewem Zemborzyckim przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zgodnie z nowym prawem wodnym od 1 stycznia Wody Polskie stały się właścicielem Zalewu Zemborzyckiego, który do tej pory był zarządzany przez Urząd Miasta Lublin, a własność należała do Skarbu Państwa. Aby oficjalnie tak się stało, brakowało przysłowiowej kropki nad „i”.

Zasadniczo to ustawa przekazuje Wodom Polskim zarząd nad tego typu obiektami, lecz okazuje sie, że w ustawie o prawie wodnym widnieje zapis, który nakazuje wojewodom wydania decyzji potwierdzającej fakt przejęcia przez państwową spółkę zarządu nad danym zbiornikiem – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

I takiej właśnie decyzji zabrakło w przypadku Zalewu Zemborzyckiego. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie przesłał 28 września do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie wniosek. Wojewoda Przemysław Czarnek w poniedziałek (8 października) wydał pozytywną decyzję, która stanie się prawomocna po upływie dwóch tygodni.

Do dziś Wody Polskie przejęły od samorządów ok. 99 proc. akwenów w Polsce. Blisko 300-hektarowy Zalew Zemborzycki był jednym z ostatnich.

Spuszczą wodę z Zalewu Zemborzyckiego

We wrześniu prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas wizyty nad Zalewem Zemborzyckim zapewnił, że zbiornik wodny zostanie gruntownie przebudowany.

Na pewno trzeba będzie wykopać torf, a jest to proces wieloetapowy. Konieczne będzie też wybudowanie dodatkowego zbiornika przed zalewem, który będzie pełnił funkcję filtracyjną. Priorytetem jest zachowanie istniejącego ekosystemu – powiedział Daca.

Ze względu na występujące w zalewie i jego otoczeniu zwierzęta, spuszczanie wody powinno odbywać się stopniowo i w odpowiednich terminach, ale nie ma innej metody na skuteczną rekonstrukcję zbiornika – mówił prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS.

Koncepcja ma obejmować nie tylko zalew, ale również dolinę Bystrzycy. Wstępne koszty inwestycji planowanej przez Wody Polskie w zalewie i dolinie rzeki są szacowane na 300 mln zł.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak rozbudują . Zmienią itd…. A na koniec okradną nas z tortu….
    Wlożą 300 mln A ile zarobią na zawartości zalewu….
    Sranie w banie.

  2. Jak „nie istnieje” inny sposób?!!! Proponuję przestudiować wypowiedź prezydenta Żuka…
    Spuszczając wodę będzie taki fetor, że dziękujemy..?

  3. czy nie lepiej kupić zwykłą pogłębiarkę która systematycznie wybierze cały torf? Obędzie się bez spuszczania wody a w związku z tym bez fetoru wydzielającego się ze spuszczonego zalewu i niszczenia ekosystemów

  4. W końcu ktoś się zajmie tym brudnym zalewem. Przez chwilę będzie bałagan i fetor ale to oczywiste że coś za coś. To jak z przebudową ulic, niby wszyscy chcą jeździć nowymi jezdniami a marudzą że są utrudnienia w ruchu. Cierpliwości a wszystkim się to opłaci. Bardzo się cieszę, bywam nad Zalewem bardzo często.