Zapora Zalewu Zemborzyckiego do remontu

Zapora Zalewu Zemborzyckiego | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Ratusz przymierza się do inwestycji nad Zalewem Zemborzyckim. Chodzi o remont zapory zalewu i przepompowni przy Grzybowej i Niezapominajki.

Jeszcze w tym roku miasto rozpocznie remont prawej zapory Zalewu Zemborzyckiego i dwóch przepompowni zlokalizowanych przy Grzybowej i Niezapominajki. To właśnie od tych elementów zależy bezpieczeństwo okolic zalewu. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 16 mln zł.

– Remont prawej zapory bocznej Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie będzie wykonywany ze względu na potrzebę poprawy stanu technicznego na długości ok. 1 300 m – mówi Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza. Zapora ma być m.in. podniesiona do wymaganej wysokości oraz uszczelniona.

Zbiornik wodny zajmuje 280 hektarów powierzchni. Średnia głębokość akwenu to ok. 2 m | fot. Dominik Wąsik

Oprócz remontu bocznej zapory mają też być rozebrane i wybudowane od podstaw przepompownie. Urządzenia nie był remontowane od momentu powstania Zalewu Zemborzyckiego – od 1974 roku.

– Przepompownie przy ul. Grzybowej i ul. Niezapominajki są obiektami wyeksploatowanymi. Z tego powodu zostanie wykonana rozbiórka istniejących przepompowni i budowa nowych wraz z obiektami technologicznymi i nowym zasilaniem energetycznym – informuje Bobowska.

Nowy zbiornik

W pobliżu Zalewu Zemborzyckiego (po prawej stronie biegu Bystrzycy) planowana jest budowa specjalnego zbiornika wodnego, który miałby dwa cele. Pierwszy z nich miałby za zadanie przyjęcie nadmiaru wód w przypadku wysokich stanów rzeki Bystrzyca. Drugim zadaniem byłaby funkcja oczyszczenie wody wpływającej do zbiornika Zalewu.

Powierzchnia tego zbiornika wyniosłaby 39 ha i pomieściłaby ok. 1,5 mln metra sześciennego. – Funkcjonujący polder wpisze się w aktualny krajobraz otoczenia zalewu, będzie dodatkowym elementem przyrody, miejscem do spaceru dla mieszkańców Lublina i okolic a także miejscem do edukacji ekologicznej – wyjaśnia Bobowska.

Budowa zbiornika może wynieść 86 mln złotych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.